Accent coaching- moja przygoda z nauką brytyjskiego akcentu

Accent coaching- moja przygoda z nauką brytyjskiego akcentu

Małe zmiany mogą przynosić ogromne efekty. Przekonałam się o tym ostatnio podczas pierwszej w życiu lekcji na żywo przez video komunikator. I bynajmniej nie była to zwyczajna lekcja języka obcego, a profesjonalne zajęcia z akcentu. Czym jest accent coaching, jak można uczyć się nie wychodząc z domu i zyskać dostęp do najwyżej jakości materiałów bez opłat? Oto moje wrażenia z zajęć online. 

Wiele Mam podczas urlopu macierzyńskiego szuka sposobu na rozwój, zdobycie nowych kompetencji lub zwyczajnie, dodatkowego zajęcia, które pomoże chociaż na chwilę oderwać się od opieki nad dzieckiem. Jednym z pomysłów na taki rozwój jest nauka języka obcego lub dla osób bardziej zaawansowanych, szlifowanie akcentu. 

Pomysł na naukę akcentu

Na pewnym poziomie znajomości języka szuka się rozwiązań, aby wznieść się na jeszcze wyższy szczebel jakości wymowy. Nauka akcentu nie jest specjalnie popularna, ponieważ wydaje mi się, że nie do końca wierzymy, że jesteśmy w stanie osiągnąć brzmienie native speakera. Zgadzam się też ze stwierdzeniem, że nieważne jak mówisz ważne, aby się dogadać. 

Odkrycie na Youtube

Chyba sama nigdy nie wpadłabym, aby właśnie na macierzyńskim ćwiczyć poprawną wymowę słówek. Skąd zatem wziął się pomysł na tego typu aktywność? Na kanał Pola Accent Maker trafiłam dzięki jednej z grup facebookowych, a treści na kanale zaintrygowały mnie i zaciekawiły tematem nauki akcentu. Po przerobieniu i aktywnym oglądaniu (powtarzałam słówka za prowadzącą) zapragnęłam lekcji 1:1 i taką 2 godzinną lekcję odbyłam! 

Pierwsza lekcja języka online “na żywo” – accent coaching

Była to pierwsza lekcja, którą odbyłam na żywo przez Internet (video chat). Spotkanie trwało aż dwie godziny. Śmiało mogę stwierdzić, że była to najlepsza lekcja języka angielskiego jaką kiedykolwiek miałam! (a miałam ich wiele, np. w liceum w niektórych trymestrach po cztery lekcje angielskiego dziennie z czterema różnymi nauczycielami!). 

Dwie godziny z Polą dały mi więcej niż niejeden kurs. Dzięki ćwiczeniom i wskazówkom mogę zacząć pracować nad detalami, które mam nadzieję, zmienią mój akcent na bardziej brytyjski. Po zakończeniu lekcji miałam przede wszystkim myśl “dlaczego nikt nie powiedział mi o tym wcześniej”, przecież uczyłam się angielskiego od podstawówki po studia (w tym kurs BEC) i aktualnie w pracy! A okazuje się, że zmiana nawet małych (i często prostych) rzeczy może znacząco wpłynąć na perfekcyjną wymowę. 

Robiłam już wiele kursów i szkoleń online, ale była to pierwsza lekcja 1:1, w której uczestniczyłam na żywo. Wiele zależy od osoby prowadzącej takie spotkanie, ale ja po mojej lekcji jestem pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu i wygody. Nie musiałam nigdzie iść, mówiąc szczerze gdyby tak bylo to pewnie na spotkanie z Polą lub musiałabym czekać kilka tygodni zanim byłabym w Warszawie (o zgraniu terminów nie wspominając). 

Pola Accent Maker

Podczas spotkania Pola przeanalizowała moja wymowę i pomogła wyłapać najbardziej “słyszalne” błędy, które popełniam. Wspólnie ćwiczyłyśmy wymowę grup wyrazów. Oczywiście, nauka akcentu to złożony proces, który wymaga dziesiątek (a może i setek) godzin treningu, jednak takie spotkanie dało mi obraz tego, nad czym powinnam skupić się na początku tej drogi. 

Sama lekcja nie była stresująca, było miło, profesjonalnie i z indywidualnym podejściem. Dzięki narzędziom online mogłybyśmy na bieżąco realizować ćwiczenia czy przygotowywać wspólne notatki (trochę jak na tablicy), a materiały z zajęć miałam od razu gotowe. Pola przygotowała dla mnie też listę materiałów, które mogą być dla mnie przydatne i interesujące przy dalszej nauce akcentu. Przyznam, że nigdy w swoim życiu nie trafiłam na tak kompetentną osobę ucząca jezyka obcego, jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy, i przede wszystkim akcentów Poli. 

Pola podkreśla, że bardzo ważne w procesie nauki akcentu jest nastawienie emocjonalne i odrzucenie przekonań, że jest się za starym na naukę, bez słuchu/ talentu, itp. Takie myślenie blokuje potencjał, a przy regularnej nauce każdy jest w stanie znacząco poprawić swój akcent.  

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Jak uczyć się akcentu samodzielnie? 

Naukę akcentu możecie realizować na przykład dzięki YouTube. Ja polecam kanał Pola Accent Maker. Wkrótce będzie też dostępny kurs online Poli (ja już nie mogę się doczekać premiery!). Koniecznie odwiedźcie jej facebooka i instagrama oraz stronę accentmaker.pl

Wiele daje również słuchanie radia, audiobooków, podcastów (wiele jest dostępnych np. na Spotify), oglądanie filmów. Pola zachęciła mnie, aby nie tylko słuchać, ale i powtarzać słowa, całe zdania. 

Dodatkowo warto czytać w danym języku na głos, nagrywać się i następnie odtwarzać i szukać elementów do poprawy. 

Pola zainspirowała mnie do wprowadzenia wymowy na najwyższy poziom. Myślę, że i Was przekona, że każdy może poprawić swoją wymowę. 

Zalety nauki online 

Myslę, że taka forma zajęć to świetne rozwiązanie nie tylko dla Mam. Poza tym otwiera możliwości na naukę z nauczycielami z całego świata.

Zalety lekcji online: 

 • wygoda – nie musisz wychodzić z domu,
 • zaoszczędzony czas – nie tracisz go na dojazdy,
 • nieograniczony wybór nauczycieli – nie musisz ograniczać się do lokalnych szkół językowych, jeśli nie mają ciekawej oferty,
 • indywidualne podejście. 

Na takich lekcjach absolutnie nie czuć różnicy w jakości, a dzięki dostępnym narzędziom jak różne video komunikatory czy dzielone arkusze można bez problemu pisać “jak na tablicy” i po spotkaniu mieć do dyspozycji notatki. Takie spotkania można też nagrywać w całości. 

Ja jestem bardzo zmotywowana do ćwiczenia akcentu. Ponadto lekcje online bardzo mi się spodobały i myślę nad powrotem do nauki języka niemieckiego 🙂 A Wy korzystacie z takiej formy edukacji?  

2 komentarze

 • Magda

  Zgadzam się, że nauka online jest genialnym rozwiązaniem, szczególnie dla zabieganych mam. Jestem wielką fanką tego sposobu nauki i polecam wszystkich. Sama uczę się francuskiego przez Internet. Poza tym, uczę obcokrajowców polskiego online i jestem bardzo szczęśliwa, że mogę spotkać ludzi z całego świata. Jeśli szukacie lekcji językowych online to polecam Wam verbalplanet.com albo italki.com Jeśli natomiast szukacie lekcji polskiego dla jakiegoś znajomego z zagranicy, to zapraszam do mnie na http://www.mypolishcourse.com.
  Na koniec, chciałam dodać, że Pola Accent Maker jest profesjonalistką w każdym calu i podziwiam jej pracę. Kanał Poli jest świetny!

 • Kasia

  Myślę, że nie warto się nastawiać, że będzie się brzmieć jak z Downtown Abbey, bo narządy mowy wykształcają się do 12. roku życia i potem się tego raczej nie zmieni. Ale oczywiście warto starać się mówić jak najpoprawniej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.