„Antykonferencja” w PR, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o formacie Open Space

„Antykonferencja” w PR, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o formacie Open Space

Z pewnością wielokrotnie braliście udział w konferencjach, wykładach czy innych spotkaniach branżowych, których głównym celem było nawiązanie nowych kontaktów. Jak często takie eventy faktycznie kończyliście z wizytownikiem wypchanym po brzegi nowymi namiarami? A Ile razy do firmy wróciliście z nierozdanymi materiałami promocyjnymi?

Czas na nową jakość dyskusji i wymiany poglądów! Poznajcie innowacyjny oraz bardzo angażujący format konferencji – Open Space, który sprawdza się w czasie m.in. spotkań networkingowych.

Historia

Prekursorem spotkań typu Open Space jest Harrison Owen, który pierwsze konferencje typu Open Space organizował w latach 80-tych XX wieku. Co ciekawe, sam pomysłodawca takie spotkania nazywał „antykonferencjami”, ponieważ nie miały one nic wspólnego z powszechnie stosowanym wówczas modelem.

Zasady

 1. Ktokolwiek bierze udział w spotkaniu jest mile widziany (Whoever shows up is the right group)
 2. Jakikolwiek tor obierze dyskusja – to jedyna dobra droga (Whatever happens is the only thing that could have)
 3. Kiedykolwiek zacznie się dyskusja – to dobry moment (Whenever it starts is the right time)
 4. Kiedy temat się wyczerpie – to koniec dyskusji (When it’s over, it’s over.)

Więcej zasad …

Poza czterema prostymi zasadami spotkań typu Open Space wyróżnić można także stałe punkty przebiegu spotkania:

 1. Temat przewodni narzucony jest wcześniej przez organizatora spotkania.
 2. Liczba grup dyskusyjnych jest generowana liczbą uczestników spotkania.
 3. Organizator narzuca liczbę tur dyskusyjnych i czas trwania każdej z nich.
 4. Każdy z uczestników może zaproponować temat dyskusji w grupie.
 5. Tematy są następnie zapisywane i przypisane do grupy.
 6. Uczestnicy samodzielnie wybierają grupę i temat, na który chcą rozmawiać (w czasie trwania tury mogą swobodnie przemieszczać się między grupami).
 7. Osoba, która zaproponowała temat tworzy raport z dyskusji, uwzględniający wnioski danej grupy.
 8. Wszystkie raporty zebrane zostają w sekcji „Raporty”.
 9. Po zakończeniu wszystkich tur, uczestnicy mogą zaprezentować swoje pomysły, idee i inne propozycje, które powstały na skutek dyskusji. To także dobry czas na szukanie ewentualnych partnerów do projektów.

Open Space w praktyce

Jak wydarzenie, organizowane w formie Open Space wygląda w rzeczywistości mogłam przekonać się w ostatni piątek podczas konferencji „Wspólnie można więcej” organizowanej przez Bielskie Centrum Przedsiębiorczości.

Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia i wyjaśnienia zasad formatu Open Space. Na ścianach sali wcześniej zawisły symbole, które jak się później okazało były podstawą do tworzenia grup dyskusyjnych. Następnie każdy 
z uczestników mógł zaproponować temat rozmowy i przyporządkować go do symbolu na ścianie. Kiedy wszystkie tury i grupy miały przypisany temat, uczestnicy mogli zapoznać się z nimi i wyrazić chęć udziału w danej dyskusji.

Następnie odbyły się dwie tury rozmów po 45 minut każda. W czasie dyskusji uczestnicy mogli zadawać pytania 
i wymieniać poglądy, zaowocowało to wieloma interesującymi pomysłami, które były przedstawiane w czasie podsumowania. Każda grupa stworzyła również raport, który później był dostępny dla wszystkich, również tych którzy dyskutowali w innej grupie, a chcieli poznać wnioski pozostałych stron.

Kreuję Rzeczywistośc Open Space
Kreuję Rzeczywistośc Open Space
Kreuję Rzeczywistośc Open Space
Kreuję Rzeczywistośc Open Space

Spotkanie było bardzo interesujące i niezwykle angażujące. Była to niewątpliwie idealna okazja do poznania wielu nowych osób, wymiany poglądów i przede wszystkim rozszerzenia sieci kontaktów. Efektem było rozdanie wszystkich wizytówek i zebranie kilkudziesięciu nowych kontaktów. Z każdym udało się również bezpośrednio porozmawiać i potencjalny przyszły kontakt biznesowy będzie prostszy do nawiązania, ponieważ zacznie się słowami „Poznaliśmy się na konferencji Open Space…”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *