Planer czasu dla Mam

Chcesz lepiej zorganizować swój dzień? Nadaj zadaniom priorytety! [Bezpłatny prezent]

Każdego dnia my Mamy wykonujemy przynajmniej kilkadziesiąt czynności. Są to nasze zadania, a wielu z nich nie da się przełożyć na poźniej czy ominąć. Jak poradzić sobie z organizacją dnia, kiedy w naszą uwagę stale absorbuje dziecko? Czy planowanie dnia z pociechą w ogóle jest możliwe? Przekonajmy się!

Moje dziecko wymaga wiele uwagi, śmiem twierdzić, że czasami jest tzw. high need baby (dziecko o specjalnych potrzebach), ponieważ uspokaja się tylko na rękach i muszę nosić go, dosłownie, godzinami. Gdy zostałam mamą, nie potrafiłam zrobić w domu nic oprócz opieki nad dzieckiem, a sama często cały dzień chodziłam w piżamie. W końcu postanowiłam, że muszę coś z tym zrobić, przecież miliony kobiet każdego dnia ogarniają pracę, dziecko, dom, obiad, sprzątanie, itd. Więc jest to możliwe. Zaskakujące było, że w swojej pracy zawodowej ustalam i deleguję zadania, tworzę plany, budżety, harmonogramy i wszystko dopinam organizacyjnie na ostatni guzik, a w nowej roli nie mogłam sobie z tym poradzić. Co prawda, w domu nie korzystam jeszcze z systemu do zarządzania projektem, ale postanowiłam, że wdrożę zasady zarządzania do macierzyństwa i wiecie co? Pomogło! (Przynajmniej trochę). Od razu zaznaczę, że dzieckiem w ciągu dnia (ok. 10 godzin) zajmuję się sama i nie mam dostępnej żadnej babci czy innej pomocy oprócz męża.

Najważniejsza zasada – nie musisz zrobić wszystkiego

Najważniejsze to już na wstępie pogodzić się z faktem, że nie uda ci się zrobić wszystkiego. Małe dzieci są nieprzewidywalne i to im w całości musimy poświęcić swoją uwagę. Czas, w którym możemy działać to przede wszystkim poranki, drzemki (u mnie ostatnio trwają 2-5 minuty i nawet wtedy nic poza toaletą nie udaje mi się zrobić) czy godziny wieczorne.

Lista zadań

Przejdźmy do praktyki! Wieczorem lub rano spisz zadania, które chcesz wykonać danego dnia. Powinno zająć ci to nie więcej niż kilka minut. Na kartce, telefonie czy tablecie wypisz czynności, które planujesz robić. Nie zapomnij o oczywistych jak np.: opieka nad dzieckiem czy ogarnięcie siebie. Zaznaczając, że udało ci się to zrealizować, będziesz czuła się lepiej, nawet gdy nie uda się danego dnia zrobić nic innego.  

Przypomnę tylko, że najprościej dzieląc etapy realizacji zadania, przyjmuję tutaj trzy etapy: PLAN – REALIZACJA – FINALIZACJA (opcjonalnie w zależności od zadania MONITORING EFEKTÓW). 

Ustal priorytety zadań

Gdy już masz w ręku gotową listę i wiesz, co masz w planie realizować danego dnia, nadaj zadaniom odpowiedni priorytet. Dzięki temu, gdy pojawi się twoje okno czasowe, będziesz wiedzieć co wykonać w pierwszej kolejności.

Do ustalenia priorytetów posłużę się macierzą D. Eisenhowera, który ustalił kategorie zadań.

Planer dla Mam

Prezent dla Ciebie – zostań ogarniętą Mamą! 

Specjalnie dla Ciebie przygotowałam pliki, które możesz bezpłatnie pobrać i zacząć nadawać swoim zadaniom priorytety. Są gotowe w formacie pdf oraz docx. 

Jakie zadania wpisać do macierzy?

Aby ułatwić zadanie, podam kilka zadań z mojego codziennego dnia, które wpisuję na swoją listę to do. Macierz możecie też wykonywać na tydzień czy nawet miesiąc.

Moja zadania, jako mamy będącej na macierzyńskim z dzieckiem 5 miesięcznym mogą być następujące:

Ważne i Pilne

 • Opieka nad Piotrusiem.
 • Ogarnięcie się i zrobienie makijażu.
 • Zjedzenie przynajmniej dwóch dwóch posiłków.
 • Godzinny spacer z dzieckiem. 
 • Zapłacenie rachunków.
 • Lista prezentów.

Ważne i niepilne

 • Zrobić trening.
 • Napisać wpis na bloga. 
 • Wrzucić posty w social media. 
 • Wystawić rzeczy na sprzedaż po małym.
 • Zakupy spożywcze.
 • Zrealizować kolejną lekcję online z kursu.
 • Lista posiłków na kolejne dni.

Nieważne i pilne

 • Zakupy odzieżowe dla siebie.
 • Odkurzanie (teraz to już w sumie włączenie odkurzacza).
 • Wstawienie prania.

Nieważne i niepilne

 • Obejrzenie nowego odcinka ulubionego serialu.

Macierz dostosowałam stricte do potrzeb obecnej sytuacji życiowej, czyli do dnia z dzieckiem. Normalnie w macierzy bierze się pod uwagę także czas, ale w przypadku, gdy mamy go tak mało, wystarczy podstawowe i przejrzyste ustalenie priorytetów. 

Dajcie znać, czy nadajecie swoim zadaniom priorytet? Jakie jest Wasz sposób na organizację dnia z dzieckiem i realizację zadań? A może zwyczajnie lecicie na żywioł i nie robicie listy zadań? 

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.