Chcesz zacząć zdrową dietę? To musisz wiedzieć!

Chcesz zacząć zdrową dietę? To musisz wiedzieć!

Bycie fit stało się niezwykle modne. Widać to po stale rosnącej popularności trenerów, którzy szybko stali się celebrytami, a także po “dzikich tłumach” na siłowni. Dla mnie potwierdzeniem tego trendu jestem przede wszystkim ja sama, ponieważ od 1,5 roku nie tylko aktywnie ćwiczę, ale również kompletnie zmieniłam sposób odżywiania. Zastanawiasz się nad zmianą diety? Oto, co musisz wiedzieć zanim się na to zdecydujesz. 

Mój trener często podkreśla, że 80% udanego treningu to odpowiednie odżywianie. Wydaje mi się jednak, że nadal większość ludzi uważa, że sam wysiłek fizyczny pozwoli im osiągnąć wymarzoną sylwetkę i pewnie, w wielu przypadkach tak właśnie się stanie. Warto uświadomić sobie, że permanentne forsowanie organizmu bez zachowania odpowiedniej diety, może okazać się tragiczne w skutkach. 

Jak wiecie od kilku miesięcy jestem na diecie, stworzonej specjalnie na potrzeby mojego organizmu. Chętnie dzielę się przepisami, ponieważ są zdrowe, proste i szybkie w przygotowaniu. Jest też dodatkowy, społeczny aspekt takiej diety – ciągłe pytania, zdziwienie i dosłownie, często spotykane politowanie ze strony ogólnie mówiąc otoczenia. Decydujesz się na zmianę diety? Mam dla Ciebie kilka rad.

Znajdź swój powód

Zastanów się ile razy próbowałaś/eś cudownych diet, które w kilka dni miały zredukować masę ciała i sprawić, że będziesz mieć dużo energii i siły. Ilu z Was na takiej diecie faktycznie wytrzymało lub zobaczyło szybki efekt? Pewnie niewielu. Dlaczego? Ponieważ chęć bycia szczupłym nigdy nie będzie wystarczająca, aby osiągnąć swój cel. Za zdrowym odżywianiem stoi głębsza filozofia i zupełnie nowy styl życia. Pierwszym etapem zmian jest właśnie znalezienie swojego powodu, dla którego chcesz to zrobić. Musi być na tyle silny, aby pomógł Ci przejść przez wiele momentów zwątpienia. Paradoksalnie, ja swojego powodu nawet nie szukałam, ponieważ zaczęłam mieć kłopoty ze zdrowiem, a w takich przypadkach po prostu zrobisz wszystko, aby tylko poczuć się lepiej. Jaki może być Twój?

Skonsultuj się z dietetykiem

Decydując się na nową dietę, musisz zdać sobie sprawę, że twoje zakupy nigdy już nie będą takie same, a czasy kiedy codziennie na stole królował makaron, chleb i pizza w klasycznej odsłonie, minęły bezpowrotnie.  Ale bycie na diecie, nawet najbardziej wymagającej, nie musi wcale być ograniczeniem. Skonsultuj się z dietetykiem, na pewno zleci wykonanie niezbędnych badań, a także przeanalizuje skład ciała i ustali dzienne zapotrzebowanie kalorycznego twojego organizmu. Uważam, że praca z dietetykiem, przynajmniej na początku przygody ze zdrowym odżywianiem, to konieczność. W internecie znaleźć można niezliczone diety czy zasady zdrowego odżywiania, bardzo łatwo się w tym pogubić, zwłaszcza, że wiele źródłem podaje sprzeczne dane. Ja przyznaję, że potrzebowałam kilku miesięcy pracy z dietetykiem, aby poznać zasady komponowania posiłków, dostosowanych do moich potrzeb. Teraz modyfikuję, testuję i sama tworzę dania, ale gdyby nie stałe konsultację i odpowiedni start, nie ogarnęłabym tego wszystkiego.   

Oczyszczaj organizm

Przed przejściem na dietę koniecznie oczyść organizm i się odrobacz. Jest na to kilka sposobów (o niektórych pisałam we wpisie 6 dziwnych rzeczy w mojej diecie), m.in.:

  • farmokologiczny: kuracja np. Zentelem,
  • ziemia okrzemkowa (należy pić codziennie przez min. 3 miesiące),
  • enterosgel
  • biorezonans magnetyczny
  • zioła (pokrzywa, ostropest, czystek, melisa, rumianek, aloes i inne) lub gotowe saszetki ziołowe.

Ziemię okrzemkową czy dodatkowo kwas kaprylowy można stosować praktycznie cały czas, kuracje enterosgelem czy biorezonansem warto powtarzać co około pół roku.

Monitoruj wyniki

Niezależnie czy nową dietę zaczniesz pod okiem dietetyka, czy też zdecydujesz się na samodzielnie dobranie jadłospisu – monitoruj swoje wyniki.  Dokonaj pomiaru swojego ciała – obwód klatki, talii, bioder, ud, łydek, ramion, itd. Zapisz je i sprawdzaj efekty w równych odstępach czasu, np. co miesiąc. Jest wiele gotowych dzienników, które pomogą ci kontrolować dietę, wymiary oraz aktywność fizyczną. Ważnym wyznacznikiem jest również ogólne samopoczucie, na które składa się m.in. ogólny poziom energii, senność, metabolizm. 

Znajdź swój motywator

Wytrwanie na nowej diecie to bardzo trudne zadanie. Ja wyznaję zasadę “wszystko albo nic”, dlatego przez okres zmian nie pozwoliłam sobie na żadne, nawet najmniejsze oszustwo. To trochę jak walka z nałogiem, odcinasz się kompletnie od złych nawyków i wprowadzasz nowe. Doświadczenie z rzucaniem palenia bardzo pomogło mi w początkowej fazie diety, kiedy rzuciłam cukier. Zrezygnowanie z węglowodanów prostych jest tak samo trudne jak wyjście z nałogu. Po kilku miesiącach na diecie, kiedy już mogę jeść więcej rzeczy, nie mam w sumie ochoty na większość z nich (np. na zwykły chleb czy zwykły makaron). Znajdź coś, co pomoże ci wytrwać – aktywność fizyczna, partner, przyjaciółka, książka, medytacja, motywacyjne sentencje? I w trudnych chwilach wspieraj się swoimi motywatorami. I przede wszystkim – rób to dla siebie, nie dla innych, nie na pokaz.

Bądź dumny ze swoich wyników

Nagradzaj się za dobre wyniki i przede wszystkim BĄDŹ Z SIEBIE DUMNA/Y! Każdy kilogram, polepszenie wyników badań czy samopoczucia to zasługa twojej ciężkiej pracy i silnej woli. Jest to sukces więc ciesz się nim!

Dieta to próba charakteru i doskonały sposób na jego kształtowanie. Wprowadzenie aktywności fizycznej i nowego stylu odżywiania były jednymi z najlepszych decyzji w moim życiu. Uświadomiły mi, że nie ma rzeczy niemożliwych i że każdy z nas może pokonać własne słabości. Wielokrotne próby mojej woli wykształciły we mnie nieznany mi dotąd poziom samodyscypliny. Nie ma dla mnie opcji żeby opuścić trening bez ważnego powodu lub by odpuszczać dietę. Zmiana mojego lifestyle’u zainspirowała przynajmniej kilka osób z mojego najbliższego otoczenia i wiem, że poprawił się stan ich zdrowia i samopoczucie. Życzę wszystkim wytrwałości! Jeśli planujesz przejść na dietę lub już na niej jesteś – koniecznie daj znać w komentarzu jak Ci idzie i jaki masz sposób na zachowanie samodyscypliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *