Checklisty dla Mam - poznaj ich moc i wymiataj organizacyjnie

Checklisty dla Mam – poznaj ich moc i wymiataj organizacyjnie

Przygotowanie checklisty to popularna i codzienna czynność w pracy przy projektach. Okazuje się, że takie listy idealnie sprawdzają się także w warunkach domowych. Jak Mamy mogą wykorzystać moc checklist do swoich działań? Sprawdź koniecznie i zacznij wymiatać organizacyjnie!

Co to jest checklista?

Checklista to nic innego jak lista czynności do wykonania, czy też inaczej lista zadań do zrobienia, która pozwala monitorować na bieżąco ich realizację.

Wydawnictwo Strefa Kursów

Po co robić checklistę?

Jest przynajmniej kilka bardzo dobrych powodów, dla których Mamy powinny zastanowić się nad spisywaniem checklisty. Dla mnie najważniejszym i najbardziej przemawiającym “za” jest zwyczajnie – bardzo duża liczba czynności do wykonania, a w natłoku codzienności pamięć często szwankuje 🙂 Dodatkowo checklista:

 • systematyzuje zadania,
 • redukuje ryzyko zapomnienia o wykonaniu konkretnej czynności czy zadania,
 • zmniejsza stres (związany np. z natłokiem zadań),
 • pozwala na śledzenie postępów i monitorowanie wykonania zadań,
 • motywuje do działania (widzimy początek i koniec zadań),
 • zwiększa produktywność i zmniejsza ryzyko błędów w wykonaniu zadań,
 • ułatwia delegowanie zadań, a to bardzo ważny aspekt dla Mam!
Moja Checklista - notes 50 stron (PREORDER)
Moja Checklista – notes 50 stron

Co zapisywać?

Brzmi to wszystko dość poważne, ale tak naprawdę na potrzeby domowe, checklisty to po prostu nic innego jak listy, które możemy podzielić np. na kategorie, tworząc “domowe procesy” vel rutyny, listy okazjonalne (np. wyjazdy) czy też listy dzienne/ tygodniowe/ miesięczne zadań do wykonania.

Rodzaje checklist

Istnieją dwa rodzaje checklist, właśnie znalazłam, że po polsku nazywa się je również listami kontrolnymi 😀

Read-do (czytaj i rób)

Rodzaj checklisty, który polega na realizowaniu zadań według danej listy. Zadania na takich listach mogą być różne każdego dnia.  Przykładem w domu może być: realizowanie zadań w danym dniu, gotowanie według danego przepisu, robienie zakupów według listy.

Do – Confirm (Rób – potwierdzaj)

To realizacja czynności, które są powtarzalne i potwierdzanie czy coś zgadza się z listą. Przykładem może być realizacja codziennej rutyny. Oczywiście jej stworzenie wymaga czasu i w początkowej fazie korzystanie z listy read-do. Jednak gdy stanie się już domową rutyną możecie tylko się upewnić czy wszystko zostało zrobione. Przykład? U nas codziennie wieczorem po kąpaniu upewniam się czy mąż podał witaminę D, czy posmarował małego, czy uczesał włosy. Czyli potwierdzam, czy dana czynność, której przestrzegamy codziennie wieczorem została zrealizowana.

Jak przygotować checklistę?

Checklistę możesz rozpisać w notesie ze specjalną formatką, na kartce, w planerze, w telefonie, w kalendarzu elektronicznym, a nawet korzystając na potrzeby domowe z profesjonalnych programów do zarządzania projektami jak trello czy asana. Aktualnie na moje potrzeby (i możliwości np. czasowe), ja realizuję swoją checklistę w planerze lub notesie, a jeśli jest potrzeba wyrywam kartkę, wieszam w widocznym miejscu lub zabieram ze sobą.

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Na co zwrócić uwagę?

W checklistach zadaniowych (dzienny/ tygodniowy/ miesięczny plan)

 • Zacznij od zadań, które mają najwyższy priorytet.
 • Wypisuj zadania, których wykonanie da Ci możliwie najwięcej korzyści.
 • Zachowaj ciąg przyczynowo-skutkowy jeśli jest taka potrzeba.
 • Podziel zadania na kategorie (np. jeśli musisz załatwić coś przez telefon, zrealizuj wszystkie telefony ciągiem w jednym bloku czasowym).
 • Możesz dzielić zadania według pory dnia.
 • Zapisuj także rzeczy oczywiste (np. czas dla siebie).

W checklistach okolicznościowych np. planowanie pakowania na wyjazd

 • Podziel rzeczy na kategorie (np. apteczka, bielizna, ubrania, kosmetyczka).
 • Wypisuj WSZYSTKIE rzeczy, które musisz zabrać.
 • Przygotuj checklisty dla każdego z domowników.

W checklistach powtarzalnych czynności (typu sprzątanie łazienki)

 • Wypisz wszystkie czynności, które należy wykonać (tak, aby potencjalnie inna osoba, które może Ci pomóc, spełniła oczekiwania i wiedziała co ma wykonać).
 • Zacznij od najtrudniejszych zadań i przejdź do łatwiejszych.
 • Opcjonalnie dopisz uwagi, jeśli musi być użyty np. konkretny produkt.

Robienie checklist jest prostsze niż się wydaje, zajmuje mało czasu w stosunku do potencjalnych korzyści! Przekonaj się sama – zacznij dziś i przygotuj własną checklistę zadań do zrobienia. Po kolei odznaczaj zrealizowane czynności! Motywuj się do działania i ciesz się z rezultatów! Dajcie też znać, jakie macie jeszcze inne pomysły lub sposoby na tworzenie efektywnych list!

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.