Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Cienie karmienia piersią – czy Mamy karmiące mogą czuć się gorsze?

Czy Mamy karmiące piersią mogą czuć się gorsze? Pomyślicie, że nie, bo przecież przyjęło się w sieci, że to Mamy podające malutkim dzieciom mleko modyfikowane są “złe”. Karmię piersią już prawie rok, w tym czasie spotkało mnie wiele sytuacji, poznałam wiele historii innych Mam i chcę pokazać wam dzisiaj nieco inną perspektywę naturalnego karmienia dzieci.

Dodam tylko na wstępnie, że jestem zwolenniczką KP, a moja perspektywa jest nieco skrzywiona, ponieważ moje dziecko jest bezbutelkowe i bezsmoczkowe. Wpis w żadnym wypadku nie ma na celu oceny sposobu karmienia żadnej Mamy (to nie jest w ogóle o tym !!!), a pokazanie sytuacji, w których Mamy, w tym ja, bo wiele sytuacji wzięłam ze swojego doświadczenia, czuły się gorsze, czuły się źle, czuły się bezsilne.

Trudne początki – “w ryj”, czy też “w cyc” już na starcie

Karmienie piersią dzieci wcale nie jest łatwe, bezbolesne i przynajmniej u mnie, nie przyszło „samo w sobie”. Zakładam, że gdyby nie moje cechy charakteru takie jak: konsekwencja, determinacja i wytrwałość w działaniu, moja mleczna droga trwałaby trzy dni. Dlaczego? Bo już na drugi dzień po wyjściu ze szpitala przyjechała do nas konsultantka laktacyjna, byłam tak zrozpaczona i obolała, że chciałam się poddać. Później nie było wcale lepiej, ale finalnie pomogły podpowiedzi położnej i nauka różnych pozycji karmienia. Nie chcę opisywać szczegółów, ulanej krwi i wylanych łez. Jestem przekonana, że wiele kobiet by odpuściło. Sama podawałam na początku butelkę w chwilach najtrudniejszych i było to wybawienie.

Miejsca publiczne

O karmieniu w miejscach publicznych pisałam osobny artykuł. Mnie na szczęście nie spotkała nigdy żadna krytyka, korzystałam z chusty do karmienia, Jednak wiele z Was pisze o nieprzychylnych komentarzach w sieci. Butelki nikt nie skrytykuje.

Skrzywienie społeczeństwa?

Jeśli karmisz długo, albo przynajmniej dziecko, które już stoi czy chodzi możesz usłyszeć, że to zboczone i obleśne (serio!). Przypomnijmy społeczeństwu o fakcie: PIERSI kobiety służą do karmienia i jest to ich podstawowa funkcja! Od kiedy to poza tym gorszy nas odsłonięta pierś karmiącej mamy, ale wielki dekolt czy odsłonięty pępek już nie.

Za krótko źle, za długo źle

Jeśli karmiłaś dziecko miesiąc, dwa, trzy – za krótko! Karmisz powyżej roku – za długo (o dłuższym karmieniu nawet nie mówię, bo to przecież totalne PATO). Nie powiem Wam, ile razy słyszałam pytanie czy karmię (w domyśle piersią) gdy mały się urodził, i ile słyszę teraz “czy jeszcze karmisz?”. Serio, zdarzyło mi się odpowiedzieć: “nie, głodzę”, bo to jedna z moich ulubionych ripost. Ludzie – dajcie Matkom spokój, nie pytajcie o to! Jeśli chcesz nawracać na skończenie karmienia (bo wg szamańskiej wiedzy sprzed x lat, mleko po 6 mc nie jest wartościowe, o innych zabobonach też już pisałam) to serio – rób to gdzieś indziej. Długie karmienie jest często powodem stresu u mam, nie chcą już karmić, bo czują się z tym źle właśnie przez takie postawy. Bo matka karmiąca 2 latka to dziwne zjawisko, ale 2-latek pijący mm to norma. A przypomnijmy, że wg WHO zaleca się karmić do 2 roku życia.

Matka, która karmi piersią jest po pierwsze zmęczona opieką nad dzieckiem, po drugie mogła karmić pół nocy, bo np. idą zęby i maluch wisi na cycu w nocy, a po trzecie ma totalnie GDZIEŚ co myślisz i nie potrzebuje, krytyki i nieproszonych opinii.

Nierozłączny duet

Moje dziecko szybko odrzuciło butelkę (jakoś ok. 2 miesiąca życia), ma rok i nadal kiepsko je pokarmy stałe. Moment, w którym byłam w stanie wyjść z domu na dłużej niż 2 godziny nastał w okolicy 7- 8 miesiąca życia.I jak tu nie czuć się źle, gorzej? Chcesz wyjść, ale nie możesz. Chcesz coś zrobić, gdzieś jechać SAMA, ale z planów nici. Wszystkie Mamy już ćwiczą, wyglądają super, a ty jedyne na co możesz liczyć to samotne wyjście po zakupy do biedry czy rossmanna.

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Wychowujesz “małego terrorystę”

Nosisz, karmisz i to jeszcze w nocy na żądanie – dajesz sobie wchodzić na głowę, rozpieszczasz swoje dziecko. Przecież według książek dziecko je co 3 godziny, a później po 6 miesiącu (kiedyś nawet po 3) rozszerza się dietę i już się nie karmi. Tutaj oczywiście nawiązuję to osób, które uważają,że jak po 6 miesiącu rozszerza się dietę to oznacza, że dziecko od razu je na obiad zupkę, a na drugie kotleta i cyc już dziecku nie głowie. Nie powiem Wam, ile razy pytano mnie: “Czy podajesz już mm?”. Przy pierwszym razie zrobiłam duże oczy i zapytałam tylko po co, przecież karmię. W odpowiedzi usłyszałam, bo przecież po 6 miesiącu lepiej podawać już mm. Ucinam takie dyskusje, krótkim i soczystym “NIE”! Podobnie jest zresztą z noszeniem dzieckiem, ja jako matka hajnida coś o tym wiem. Nawet położna środowiskowa twierdziła, że dziecko coś wymusza. Jak dobrze, że przeczytaliśmy książkę o rozwoju mózgu dziecka, bo jeszcze bym uwierzyła, że dziecko robiło coś z premedytacją.

Nie pytają Cię o zdanie – to się nie udzielaj!

Czy Mama karmiąca piersią może czuć się czasami gorsza? Jak widzicie tak! Bo w wielu przypadkach nie może zostawić dziecka na noc, wyjść na dłużej bez dziecka, nie może pić alkoholu i w dodatku musi słuchać niechcianych opinii. Rozwijając myśl chodzi o to, że wszędzie mówi się, aby mamy były aktywne (sama staram się inne Mamy do tego motywować na tym blogu), ale często przez ograniczenie jakim jest wieczorne karmienie, zasypianie tylko przy piersi, Mamy nie są w stanie wyjść z koleżankami. Czują się gorsze, bo nie mogą być aktywne, tracą znajome, które w końcu przestają zapraszać na spotkania, itp.

Idealnie byłoby, gdyby każdy robił wszystko w zgodzie ze sobą. Chcesz karmić 5-latka i on tego potrzebuje? Nic nikomu do tego. Nie wtrącajmy się, szanujmy wybory innych. Zmiany zaczynajmy od siebie, w końcu nasze dzieci uczą się od nas i jeśli my będziemy pozwalać sobie na komentowanie decyzji innych, ten nawyk przejdzie na następne pokolenie.Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.