Planer dla Mam

Czy da się realizować cele będąc Mamą? I jak to zrobić.

Samorealizacja, spełnianie własnych marzeń, zdobywanie szczytów, to hasła bardzo lubiane w dzisiejszym świecie. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak osiąganie celów, kiedy większość rzeczy nie zależy już tylko od ciebie. I tak jest w przypadku wielu Mam: chęci ogromne, możliwości ograniczone. Jak więc aktywne Mamy mogą starać się osiągać swoje cele? Jest przynajmniej kilka sposobów – oto kilka moich propozycji.

Historia pewnej książki

Inspiracją do tego wpisu jest krótka historia, pozwólcie, że ją wam opowiem.

Kilka dni temu w jednym medium społecznościowym znalazłam informację, że znajoma wydaje książkę. To cudowny news i serdecznie jej gratuluje, ale nie do końca o tym chcę wam powiedzieć.
W skrócie książka tematycznie związana jest z “życiem po swojemu”, według tylko własnych zasad. I tutaj naszła mnie pewna refleksja. Rodzicielstwo zakłada wiele ograniczeń, decydujemy się na nie zazwyczaj świadomie, ale realia chyba większość z nas zaskakują. Czy będą rodzicem da się jeszcze żyć po swojemu i realizować cele? Czy przez ciągłą presję otoczenia Matki nie czują się gorsze? Bo „tylko siedzą w domu” i czasami zwyczajnie nie mają czasu i siły na realizację czegoś więcej niż opieka nad dzieckiem? 

Rodzicielstwo – świadome czy nie, zmienia wszystko

Wróćmy do świadomej decyzji o rodzicielstwie. Nikt tak naprawdę nie wie na co się decyduje, zostanie rodzicem to jak kupienie losu na loterii. Nikt z nas (przynajmniej za pierwszym razem) nie ma doświadczenia, nasza wizja rodzicielstwa to obraz dzieci w naszej rodzinie czy wśród znajomych, a dzieci są przecież tak różne. Jedne są spokojne, śpią długo w dzień i w nocy i chętnie zajmują się sobą, a inne mają kolki, nie chcą spać, wózek je parzy i nie chcą ani minuty spędzić samotnie. Brzmi znajomo? Moment, w którym została mamą zmienił moje życie na zawsze, a im dalej w las tym… wiem, że moje stare ja już nie wróci.

Tak to mocne słowa, ale myślę, że wiele z nas podświadomie zdaje sobie sprawę, że już nigdy nie będzie tak jak kiedyś. Jest i będzie po prostu inaczej. Jak zatem wrócić do stanu, w którym masz możliwość działania, w którym masz kilka lub kilkadziesiąt minut w ciągu dnia tylko dla siebie?

Jak Mamy mogą realizować swoje cele?

Zaakceptuj nową sytuację 

Pierwszym krokiem, który pozwoli ci zacząć jest akceptacja nowej sytuacji. Jeśli dopiero zostałaś Mamą, na pewno zajmie ci kilka dni, tygodni, może miesięcy, aby poczuć się pewnie w nowej roli. Nowe obowiązki nie są jednak tutaj najważniejsze, bo na pewno opanujesz ich wykonywanie bardzo szybko. Kluczowe jest zaakceptowanie, że przez najbliższe miesiące, a nawet lata, twoje życie będzie się zmieniać i nabierać nowego rytmu.

Postaw cele 

Kolejnym krokiem jest postawienie sobie celów. Cele powinny być dostosowane do naszej aktualnej sytuacji i uwzględniać nasze zasoby (np. czas, stan zmęczenia). Idealnie jeśli cele zapiszesz i nadasz ich realizacji ramy czasowe. Sprytne mamy korzystają z zasady SMART, która zakłada, że cele powinny być:

  • Specific – jasno sprecyzowane, opisane tak, abyśmy wiedziały czego dotyczy.
  • Measurable – mierzalne, czyli musimy mieć możliwość ocenić realizację celu.
  • Achievable- osiągalny, co oznacza, że musimy mieć realną możliwość realizacji celu, np. posiadać wystarczająco dużo czasu 🙂
  • Relevant – istotny, czyli realizacja jakiegoś celu coś zmieni, wniesie dobrego w nasze życie.
  • Time-bound – określony w czasie, musimy nadać celom ramy czasowe i ustalić początek i koniec realizacji.

Co ważne, przy określaniu swoich celów, pamiętajmy, aby faktycznie dostosować je do naszych obecnych możliwości. Można marzyć np. o spędzaniu kilku godzin dziennie na spotkaniach towarzyskich w celu rozbudowy sieci społecznej, ale z małym dzieckiem, czy w ogólne z dziećmi, taki cel będzie raczej nieosiągalny. Dziecko wyznaczy ci rytm dnia, często pokrzyżuje plany, ale jako rodzic musisz to zaakceptować i spróbować ponownie, gdy będzie taka możliwość.

Rozpisz zadania i nadaj im priorytety

Kiedy cele są określone, warto przygotować listę zadań, które należy zrealizować, aby osiągnąć każdy z nich. Zadania podziel według priorytetów, ponieważ zazwyczaj wykonanie tylko tych najważniejszych i tak sprawi, że cel zostanie w jakimś stopniu osiągnięty. Jak to zrobić? Zapraszam do wpisu “Chcesz lepiej zorganizować swój dzień? Nadaj zadaniom priorytety!”. Możesz także pobrać bezpłatną formatkę do wypełniania.

Podział obowiązków

Jak więc znaleźć czas, w natłoku domowych i zawodowych obowiązków? Podziel się zadaniami w domu z partnerem. Korzystaj z udogodnień, które zaoszczędzą twój czas (zakupy online, inteligentne sprzęty domowe). Gospodarstwo domowe wymaga realizacji wielu zadań – nie bierz wszystkiego na siebie!

Wstań 15 minut wcześniej

Dla Mam, które pracują zawodowo to dość oczywiste, że wstają jako pierwsze (przed dziećmi). Mamusie, które są obecnie na macierzyńskim czy wychowawczym mają trudniejsze zadanie, aby zmotywować siebie do zadbania o siebie, codziennego makijażu czy ubraniu czegoś innego niż dresy. Wiem co mówię, jestem na macierzyńskim 😀 Jednak już po kilku tygodniach z dzieckiem postanowiłam, że będę wyglądać jak ja, a nie jak swoja gorsza wersja. Nie mówię, że udaje mi się to codziennie, ale w miarę możliwości wykonuję makijaż, maluję usta i ubieram coś innego niż dres.
Planuj, planuj i jeszcze raz planuj

Planuj, planuj i jeszcze raz planuj

Kluczem do powodzenia całej akcji z realizacją celów jest odpowiednie planowanie. Można to wypracować, wyrabiając odpowiednie nawyki. W weekend zaplanuj posiłki na cały tydzień, aby ograniczyć konieczność zakupów. Pomoże ci w tym formatka z tygodniowym planem posiłków do wypełnienia (pobierz bezpłatnie). Planuj wyjścia do fryzjera, kosmetyczki czy spotkania ze znajomymi wcześniej, abyś mogła zorganizować opiekę nad dzieckiem. Stwórzcie w mężem wspólny kalendarz (online, ścienny, książkowy, jaki wam wygodnie), w którym będziecie zapisywać swoje przyszłe aktywności i ważne sprawy, tak by wcześniej podzielić się obowiązkami.

Działaj, kiedy dziecko śpi

Wiele czynności uda ci się zrealizować podczas drzemek dziecka. Wiadomo, że są egzemplarze (np. mój), które śpią bardzo krótko. Trzeba wtedy działać szybko i cicho niczym ninja. Jeśli masz siłę to działaj wieczorem, kiedy uda ci się położyć dziecko spać. Rutyna i stała godzina usypiania może zdziałać cuda. Obecnie wieczorem jestem w stanie wiele zrobić. Oczywiście są dni, kiedy mały budzi się co 30 minut, ale wtedy konsekwentnie wracam do działania. Przykładem jest ten wpis, który pisałam na raty między kilkunastoma pobudkami synka. 

Zacznij od małych kroków

Nie musisz wywierać na siebie presji. Zacznij od realizacji małych celów, jak np. wyjście na paznkocie po długiej przerwie czy zwyczajny shopping. Z czasem poczujesz się pewnie i będziesz w stanie podejmować znacznie większe wyzwania.

Dziecko to nie jest ograniczenie

Ważne, abyś włączyła dziecko do swoich planów, realizacji marzeń. tak naprawdę w większości aktywności może brać ono udział. Marzysz o locie na Hawaje? Kilkuletnie dziecko bez problemu może z tobą tam polecieć! Chcesz iść na trening? Są zajęcia dla mam z dziećmi! Chcesz iść na paznokcie? W wielu salonach są już kąciki dla dzieci. Nie rób wymówek, znajduj rozwiązania. Dodatkowo z dzieckiem poznasz wiele nowych miejsc i rozwiązań, których niegdy byś nie doświadczyła bez niego 🙂 Trzymając w rękach swoje dziecko masz już wszystko! Reszta jest tylko dodatkiem, więc nie przejmuj się jeśli coś ci się nie uda

„Trzymając w rękach swoje dziecko masz już wszystko! Reszta jest tylko dodatkiem, więc nie przejmuj się jeśli coś ci się nie uda”

Na koniec chcę powiedzieć Ci coś bardzo ważnego, coś co ostatnio do mnie dotarło i co powinna usłyszeć każda Mama. Kochana – ty już nic nie musisz! Trzymając w rękach swoje dziecko masz już wszystko! Reszta jest tylko dodatkiem, więc nie przejmuj się jeśli coś ci się nie uda, plany nie wypalą. Nie bój i się rób swoje, w końcu nie masz nic do stracenia. Niech twoje dziecko będzie twoją prawdziwą motywacją.

Daj znać co Ciebie motywuje i jak realizujesz swoje cele będąc Mamą. 

Kasia

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *