Czy podróżowanie jest drogie?

Czy podróżowanie jest drogie?

Wiele osób tkwi w przekonaniu, że podróżowanie jest drogie i wymaga dużego nakładu czasu. Więc jak to w końcu jest? Czy podróżowanie naprawdę kosztuje krocie? Przekonajmy się!

Podejście

Według mnie najważniejszym punktem podróżowania jest podejście. Wynika ono częściowo z naszej osobowości. Wiele osób nie wyobraża sobie samodzielnej wycieczki (bez pomocy biura podróży), czy nocowania poza hotelem. Niepotrzebnie! Nigdy nie korzystałam z usług biura podróży, co wynika również z destynacji dotychczasowych podróży. Lubię nocować w hotelach, ale nie mam nic przeciwko wynajmowaniu korzystnych cenowo mieszkań. Wszystko zaczyna się w Twojej głowie – pozytywne podejście i nie stwarzanie sztucznych problemów są początkiem każdej, udanej podróży.P

Planowanie

Każdą wycieczką trzeba dobrze zaplanować. Zakup biletów lotniczych, zarezerwowanie noclegu i sprawdzenie informacji na temat wizy to dla mnie rzeczy priorytetowe. W zależności od celu wycieczki zakres przygotowań jest różny. Wiadomo, że wyjazd np. do Australii wymaga dużo więcej zaangażowania niż weekend we Włoszech. Punkty obowiązkowe na mojej liście to:

 • bilety lotnicze,  
 • nocleg (nie musi być opłacony, ale przynajmniej zarezerwowany),
 • przepisy danego kraju i zwyczaje (sprawdzenie),
 • wiza,
 • przewodnik (książka, ebook, blogi, vlogi),
 • lista niezbędnych rzeczy (ekonomiczne pakowanie).

Obniżanie kosztów wycieczki 

Podróżowanie nie musi być drogie, a w wielu przypadkach jest zaskakująco tanie. Potwierdzają to tysiące podróżników tzw. backpackersów, zwiedzających cały świat. Istnieje wiele sposobów na zredukowanie kosztów wycieczki, moje to przede wszystkim:

 • szukanie okazyjnych cen lotów i noclegów,
 • nieograniczanie się celem podróży,
 • rezerwowanie noclegów na popularnych platformach typu booking, airbnb,itp.,
 • korzystanie z rabatów,
 • podróżowanie w grupie (obniżenie kosztów np. wynajęcia samochodu czy paliwa).

Spontaniczność w podróżowaniu 

Wspomniałam o nie ograniczaniu się celem podróży. Dużo łatwiej znaleźć tani lot, nocleg i samochód w pakiecie, nie posiadając sprecyzowanego celu podróży. Takie oferty znaleźć można np. na fly4free, często są to wyjazdy np. 4 dniowe. Wystarczą dwa dni urlopu plus weekend i mini wakacje gotowe! Osoby, które realizują tego typu tripy są w stanie wyjeżdżać nawet kilkanaście razy w roku, oczywiście kosztem długie np. 2 tygodniowego wyjazdu.

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z podróżowaniem to polecam właśnie nie ograniczanie się celem, a szukanie okazji i wykorzystywanie z nich. Krótkie wyjazdy są w zasięgu każdego, są tanie, a ograniczać może cię podejście typu “nie mogę wziąć dwóch dni wolnego, bo…”. Spróbuj, a nie pożałujesz! Jeśli chodzi o dłuższe wyjazdy to oczywiście wymagają nieco większych środków m.in. przez cenę biletów lotniczych, jednak kto szuka okazji często je znajduje, a koszty również można po części zredukować, korzystając np. z rabatów na platformach rezerwacyjnych. Jeśli obawiasz się samodzielnego planowania wyprawy, warto sprawdzać oferty na wakacje last minute w biurach podróży, które mogą być nie tylko korzystne cenowo, ale również oszczędzą czas na załatwianie formalności.  Podróżowanie jest tanie – przełam się i spróbuj!

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *