
Jak wybrać żłobek idealny?
Decyzja o wyborze żłobka bywa stresująca i może przysłowiowo spędzać sen z powiem. Jako rodzice chcemy wybrać jak najlepszą placówkę, która zapewni dziecku cudowną opiekę, wsparcie i rozwój, nam rodzicom pomoc przy adaptacji i przy codziennej opiece nad maluchem. Szukając żłobka dla naszego synka odwiedziłam i rozmawiałam z wieloma placówkami, a po kilku miesiącach w naszym żłobku mogę spokojnie powiedzieć, że lepszego miejsca nie moglibyśmy znaleźć. Oto kilka moich wskazówek, jak wybrać idealny żłobek.
Zachęcam również do rozpoczęcia poszukiwań na wiele miesięcy przed planowanym powrotem do pracy. Kiedy ja zaczynałam szukać żłobka ok. 9 miesięcy wcześniej to większość placówek nie miała już miejsc, a nam do wybranego żłobka udało się dostać dosłownie cudem (i przy okazji stracić opłatę wpisową w innym miejscu, ale co tam, było warto)!
Adaptacja
Uwierzcie lub nie, ale adaptacja dziecka z rodzicem to wielu miejscach wciąż hasło rodem z bajek, a niektóre dyrektorki placówek na pytanie o adaptację z rodzicem robią wielkie oczy lub mają minę jakby mówiło się w języku kosmitów. Ja od początku założyłam, że adaptacja ma zostać przeprowadzona na moim zasadach i każda placówka, która tego nie akceptowała, automatycznie została wykreślona z listy. Pytanie to zadawałam na etapie pierwszej rozmowy telefonicznej, aby oszczędzać czas na zbędnych wizytach.
Dostępność w sezonach wakacyjnych / podczas ferii
Zdarza się, że nawet żłobki prywatne mają w sezonie wakacyjnym np. miesiąc przerwy w funkcjonowaniu. Warto zwrócić na to uwagę, aby później nie być niemiło zaskoczonym w lecie.
Godziny pracy
Ważnym aspektem przy wyborze miejsca są jego godziny pracy. Pamiętajcie, aby mieć wystarczający zapas czasowy zarówno rano jak i popołudniu. Większość placówek jest czynna nawet 12 godzin, ale zdarzały się miejsca czynne od 7:30 do 16.
Kadra i podejście
Ciocie w żłobku to osoby, z którymi dziecko spędza w tygodniu więcej czasu niż z rodzicami. Warto sprawdzić kompetencje kadry oraz jej doświadczenie, a także podejście do dzieci. Opinii można szukać np. na facebookowych grupach czy na profilu żłobka. Wiele żłobków podaje otwarcie w jakiej filozofii działają – np. rodzicielstwa bliskości. Dla mnie zawsze dobrym znakiem jest fakt, że ciocie noszą dzieci w nosidłach lub chustach.
Dieta
Sprawdźcie przykładowy jadłospis, pory posiłków, metody karmienia dziecka, a także zapytajcie o jakość produktów (dostawcę cateringu) o to czy na miejscu jest kuchnia oraz czy jest opcja diety eliminacyjnej np. wegetariańskiej czy bez nabiału. Kiedy na etapie poszukiwania żłobka natknęłam się na przykładowe menu dla rocznych dzieci, w którym królowały parówki z keczupem, płatki z miodem na mleku i słodkie podwieczorki to włosy dosłownie stanęły mi dęba z przerażenia. Warto także dopytać, jak jedzą dzieci – czy wspiera się je w samodzielnej nauce jedzenia 🙂
Plan dnia
Na stronach żłobków czy podczas rozmowy z przedstawicielami warto zapytać o plan dnia w danej placówce. Wiadomo, że w przypadku maluszków jest on raczej poglądowy, ale w jednej placówce np. pora drzemki była przewidziana w godzinach 13-15. Gdybym tak kładła małego, to na noc poszedłby spać o północy 😀 Dlatego warto sprawdzić każdy szczegół przed wyborem miejsca.
Plac zabaw
Dla kluczowe przy wyborze żłobka było, aby placówka miała swój plac zabaw, aby dziecko codziennie miało opcję wyjścia na zewnątrz. W przypadku żłobków często stosuje się tzw. tarasowanie zamiast aktywności na dworze, dlatego jeśli zależy wam na tym aspekcie, koniecznie zapytajcie o plac zabaw i sprawdźcie jego stan.
Budynek
Sprawdźcie w jakim stanie jest budynek, sale, łazienki, szatnie. Dowiedzcie się, czy w placówce jest np. wózkowania oraz czy jest miejsce parkingowe. Jakie są stosowane zabezpieczenia w budynku (bramka, drzwi na domofon).
Okolica
Warto również rozeznać się w najbliżej okolicy. Jeden ze żłobków, który oglądałam miał w tym samym budynku warsztat samochodowy…
Materiały dla rodziców
W żłobku dziecko robi wiele ciekawych rzeczy, przeżywa wiele wydarzeń, dlatego warto dowiedzieć się czy w danej placówce regularnie robione są zdjęcia z zajęć/ wydarzeń i czy np. jest specjalny panel online dla rodziców z materiałami.
Monitoring
Coraz bardziej popularny w żłobkach staje się monitoring i dostęp do relacji live dla rodziców. Patrząc na to, że w ostatnich miesiącach było przynajmniej kilka głośnych afer w żłobkach to myślę, że to bardzo dobra opcja dla rodziców, aby mieć nie tylko dostęp na żywo, ale także do przeszłych wydarzeń.
Wyposażenie
Czy w salach są dywany czy panele, jak wyposażone są łazienki, szatnie, w jakim stanie są krzesełka do karmieni dzieci, leżaczki i meble. To tylko kilka rzeczy na liście pod hasłem “wyposażenie”. Warto sprawdzić również jakie zabawki są w salach (są miejsca, gdzie jest mnóstwo zabawek grających), jakie są książeczki, pomoce edukacyjne. Dla mnie bardzo ważne było także, aby w żłobku znajdował się filtr antysmogowy.
Aktywność
Przy wywiadzie warto zapytać również jakie rodzaje zabaw odbywają się w żłobku, czy ciocie czytają dzieciom bajki, uczą piosenek oraz czy dzieci mają “czas dla siebie”.
Wsparcie rozwoju
Małe dziecko potrzebuje przede wszystkim troskliwej opieki jednak już na etapie żłobka placówki zapewniają różne zajęcia rozwojowe. To świetna opcja i warto zainteresować się zajęciami oferowanymi w danym miejscu. Standardem jest sensoplastyka, dogoterapia, a nawet język angielski, rytmika, zajęcia plastyczne, wizyty fizjoterapeuty, psychologa czy logopedy. Dla mnie to świetne opcje, dzięki którym mam poczucie, że dziecko naprawdę zyskuje wiele na obecności w żłobku.
Nauka higieny
Nie jest standardem, że w żłobku nocnikuje się dzieci, myje się z nimi zęby, itp. Warto zapytać o te kwestie, szczególnie o aspekt mycia rąk (warto zwrócić uwagę jakie są reczniki w łazience, jak wygląda przewijak, czy są oddzielne kosze na pieluchy i czy używane są rękawiczki).
Imprezy
Są miejsca, w których organizowane są cykliczne imprezy całonocne dla dzieci (a raczej dla rodziców). Sprawdźcie koniecznie czy dana placówka organizuje takie wydarzenia, a jeśli nie to koniecznie zaproponujcie!
Opieka weekendowa
Poza imprezami są również żłobki, które oferują za dodatkową opłatą opiekę w weekendy.
Znalezienie miejsca, które w 100% spełni oczekiwania może być trudne. Ja przyznaję, że musiałam w kilku kwestach odpuścić, ale finalnie nie żałuję, bo wybrałam cudowne miejsce. Z perspektywy myślę, że najważniejsze jest podejście do dzieci i rodziców, plac zabaw, ciekawe zajęcia rozwojowe oraz dieta. Kiedy dziecko codziennie z uśmiechem biegnie do swoich cioć i kolegów to znak, że to dobre miejsce 🙂
One Comment
Karo
Super wpis 🙂 właśnie jestem na etapie poszukiwania żłobka i taka lista rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę bardzo mi się przydała 🙂 dziękuje za porady! 🙂