Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam, zarządzanie czasem dla mam, zarządzanie czasem, planowanie dla mam, mama ma czas

Jak zaplanować wakacje z dzieckiem i o czym warto pamiętać?

Sezon letnich urlopów w pełni. Organizacja rodzinnego wyjazdu nie jest prostym zadaniem. Jednak wystarczy, że dobrze się przygotujesz i wszystko odpowiednio zaplanujesz, aby cieszyć się z upragnionych wakacji. Dzisiaj podpowiadam, na co zwrócić uwagę planując wakacje z dziećmi.

Punkt podróży 

Planowanie wyjazdu rozpoczynamy od wyboru miejsca docelowego. Tak właściwie, często to dostępność atrakcyjnej oferty wycieczki czy noclegu decyduje o wyborze destynacji. Naturalnie, możemy jednak najpierw zdecydować o kierunku wyjazdu np. nad Bałtyk, w polskie góry czy Włochy, a następnie zająć się dalszą organizacją wakacji. Dla mnie ważne jest także sprawdzenie ostrzeżeń dla podróżujących, co można zrobić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Dojazd i postoje

Jednym z najważniejszych elementów wyjazdu jest dojazd do i z miejsca docelowego. Jeśli wybierasz wycieczkę z biurem podróży upewnij się jaki transport zawiera oferta (i czy zawiera, bo czasami jest opcja dojazdu własnego). Jeśli cały wyjazd organizujesz samodzielnie to w zależności od odległości, wybierz środek transportu najbardziej komfortowy dla całej rodziny. Przy pakowaniu bagażu podręcznego (do samolotu czy auta) uwzględnij czas podróży tak, aby zapakować odpowiednią ilość jedzenia, pieluszek czy butelek. Pamiętaj też, aby robić postoje, aby dzieci mogły się rozprostować. Jeśli lecisz samolotem (zwłaszcza przy dłuższych lotach) chodź z dzieckiem (lub pozwól raczkować). Nie zapomnij także o zabawkach, gadżetach i ogólnie mówiąc umilaczach podróży 🙂

Samodzielnie czy z biurem podróży

Można by się zastanowić, dlaczego ten punkt nie jest pierwszy na mojej liście? Z mojego doświadczenia w planowaniu podróży (chociaż można robić inaczej) wynika, że najpierw decyduję o miejscu (chyba, że akurat znajdą się super tanie loty to wtedy lecimy :D), a później sprawdzam ceny lotów, noclegu i porównuję koszty z ofertami biur podróży. 

Zakwaterowanie 

Wybierając nocleg lub rezerwując wycieczkę koniecznie sprawdźcie czy w danym miejscu jest dostępne zaplecze dla dzieci typu: łóżeczko turystyczne, krzesełko do karmienia. Bardzo ważna jest też dostępność atrakcji w samym miejscu noclegu lub w najbliższej okolicy. Warto też dowiedzieć się o formie wyżywienia, jeśli takie jest wliczone w cenę (czy np. na śniadaniu jest szwedzki stół i jak jest zaopatrzony).

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Atrakcje dla dzieci 

Tak jak pisałam w punkcie powyżej, ważne, aby sprawdzić jakie atrakcje są dostępne w hotelu oraz najbliższej okolicy, czy są dostępne animacje dla dzieci i opieka. Jeśli jedziesz nad wodę – jakie są otwarte plaże (czy są kąpieliska), jeśli wybieracie się w góry to jakie są dostępne opcje tras. Jakie są dostępne wycieczki fakultatywne i atrakcje turystyczne w danym mieście/ regionie. Zakładam, że im starsze dzieci tym więcej atrakcji będzie je interesowało.  

Dokumenty

Jeśli wybierasz się na wakacje w kraju należy zabrać ze sobą książkę zdrowia dziecka i najlepiej dowód osobisty dziecka (wyrobienie trwa ok. miesiąca, a wniosek można złożyć online przez profil zaufany). Moim zdaniem, niezależnie czy wyjazd jest krajowy czy zagraniczny niezbędne jest także wyrobienie ubezpieczenia turystycznego dla każdego członka rodziny (chyba, że podróżujesz z biurem podróży i jest to już wliczone w cenę, co też należy sprawdzić). Jeśli wyjeżdżacie za granicę, to w krajach Unii Europejskiej należy mieć dowód osobisty lub paszport (w sezonie często są ogromne kolejki do złożenia wniosku) oraz kartę EKUZ (wyrabiana jest bezpłatnie). Jeśli podróżujecie poza UE paszport jest niezbędny, należy odpowiednio wcześniej sprawdzić też czy przy wyjeździe do danego kraju należy posiadać wizę (czy wyrabiana jest na miejscu, czy trzeba wcześniej złożyć wniosek) oraz czy są zalecane jakieś szczepienia. 

Pakowanie 

Przy pakowaniu stawiaj na minimalizm. Sprawdź czy w hotelu jest dostępne łóżeczko turystyczne lub dostawka oraz krzesełko do karmienia. Jeśli nie mieści ci się wózek, sprawdź czy możesz wypożyczyć go na miejscu. Pamiętaj też, że pranie możesz zrobić na miejscu (np. w wynajmowanych mieszkaniach, niektórych hotelach są dostępne pralki, za granicą zawsze możesz skorzystać też z płatnej pralni). Wiadomo, że wielkość i ilość bagażu jest generowane przez wybierany środek transportu oraz liczbę członków rodziny. Moje złote zasady pakowania to: 

 • Przygotuj listę niezbędnych rzeczy dla każdego członka rodziny (ja zawsze uwzględniam naszego pieska).   
 • Pakuj się gotowymi zestawami ubrań na każdy dzień. 
 • Bierz jak najmniej rzeczy, co możesz kup już na miejscu. 
 • Nie pakuj rzeczy, które są dostępne np. w hotelu (np. ręczniki, pościel, naczynia, sztućce, itp.). 
 • Ubrania pakuj zwijając je w rulon, najlepiej do worków próżniowych (po zapakowaniu odsysa się powietrze odkurzaczem). 
 • Jeśli podróżujesz cyklicznie w konkretne miejsce (np. do rodziców) zaopatrz to miejsce w wózek, wanienkę, łóżeczko czy podręczną apteczkę. 

Jeśli podróżujesz ze swoim sprzętem sportowym lub masz bardzo dużo bagażu, warto pomyśleć o bagażniku na dach lub tylnym (np. na rowery). 

Moja Checklista - notes 50 stron (PREORDER)
Planuj z notesem „Moja Checklista”

Apteczka

Podróżując z dziećmi apteczka do bardzo ważny punkt na liście. Co warto do niej zapakować? U nas zawsze jest tam: 

 • krem z filtrem,
 • krem łagodzący oparzenia,
 • spray przeciw owadom, 
 • maść na ukąszenia, 
 • Olbas Oil,
 • inhalator, 
 • krople do oczu, 
 • krople/ spray do nosa, 
 • woda morska,
 • sól fizjologiczna, 
 • krople do uszu,
 • syrop przeciwgorączkowy i przeciwbólowy, 
 • inne leki, które dziecko lub rodzic na stałe przyjmuje.

Zgłoszenie zagranicznego wyjazd 

Jeśli podróżujesz za granicę możesz zgłosić wyjazd przez system Odyseusz. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, aby w razie potrzeby można było się skontaktować z tobą lub rodziną. Nigdy tego nie robiłam, ale przyznam, że przy wyjeździe z dzieckiem, zrobiłabym to.

Kup bilety wstępu 

Jeśli planujesz wyjazd samodzielnie (nie z biurem podróży), sprawdź czy możesz bilety wstępu do planowanych atrakcji kupić wcześniej online. Często to świetny sposób nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale i czasu. Jeśli masz bilet online to nie czekasz np. w ogromnej kolejce do Muzeum Watykańskiego. Znając cel wyjazdu i sprawdzając dostępne atrakcje, nie zapomnij o kupieniu biletów. Posiadając wejściówki będzie także prościej planować aktywności każdego dnia wyjazdu. 

Mam nadzieję, że moje punkty uznacie za przydatne. Podzielcie się swoimi sposobami na planowanie wyjazdu z dziećmi.

2 komentarze

 • Wiola

  Nas właśnie za kilka dni czeka pierwsza podróż z maluszkiem 🙂 Wybieramy się do Ustki, a nocować będziemy w Hotelu Lubicz: https://hotel-lubicz.pl/. wybór hotelu nie jest przypadkowy, zależało nam na niewielkiej odległości od morza i fajnych atrakcjach dla dzieci 🙂 Teraz tylko jeszcze czeka nas przygotowanie samochodu do podróży no i spakowanie się, zrobiłam sobie listę, żeby niczego nie pominąć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *