Blog dla Mam, blog dla pracujących mam, mama ma czas, zarządzanie czasem dla mam

Jak znaleźć czas dla siebie przy dziecku?

Znalezienie czasu dla siebie, gdy posiadamy dzieci jest trudnym zadaniem. W gąszczu codziennych obowiązków znalezienie czasu tylko dla siebie może okazać się trudne, ale jest jak najbardziej możliwe. Umiejętność gospodarowania czasem między pracą, rodziną i dbaniem o swoje potrzeby to sztuka kompromisu i często trzeba pogodzić się z tym, że chwila dla siebie oznacza nie wykonanie części obowiązków domowych. 

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że jedna piąta Polaków nie ma czasu w tygodniu. I nie chodzi jedynie o osoby posiadające dzieci, tylko o całe społeczeństwo. Czy rzeczywiście aż tak źle jest z naszym czasem wolnym? Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i wygospodarować czasu dla siebie?

Pozwól sobie na chwilę odpoczynku

Jako pracująca mama, która łączy pracę zawodową i wychowanie dziecka, doskonale znam pojęcie braku czasu. Czasami mam wrażenie, że doba, tydzień czy cały miesiąc ucieka mi przez palce, a i tak przynajmniej w którymś obszarze życia coś zawsze jest niedokończone. Kluczem do wszystkiego jest nie tylko zarządzanie czasem czy dobra organizacja obowiązków, ale pogodzenie się z faktem, że po prostu wszystkiego się nie da ogarnąć, bo w sumie po co? 

Od kiedy wróciłam do pracy prawie rok temu zdecydowanie bardziej doceniam czas z dzieckiem, i każdą chwilę chcę i wolę poświęcać synkowi niż np. na sprzątanie. Czy to znaczy, że żyjemy w totalnym syfie? Z reguły nie (chociaż się zdarza), a codzienność w naszym domu organizujemy wspólnie. Co zrobić, aby zachować cząstkę siebie i cieszyć się wychowywaniem dziecka oraz wolnym czasem? Przede wszystkim dać sobie na ten czas dla siebie pozwolenie! Największą barierą jest zdecydowanie myśl, że nie możesz zostawić dziecka ani na chwilę. Oczywiście, o ile to  niemowlak, niewątpliwie jest trudniej, to dzieci szybko rosną, a przekonanie pozostaje. Daj sobie czas – zasługujesz na niego i będziesz jeszcze lepszą kompanką do zabaw i odkrywania świata, kiedy będziesz wypoczęta! Zacznij również zarządzanie swoim czasem – jak to zrobić przeczytasz np. w moim wpisie Zarządzanie czasem dla Mam – 12 praktycznych porad.

Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa, gdy dzieci śpią 

Czas, kiedy położysz dziecko do łóżka może być czasem dla Ciebie. Jeśli tylko masz siłę i przede wszystkim chęci. Jeśli malucha kładziesz spać o godzinie 19:00, a Ty sama chodzisz do łóżka o 22:00 to masz aż 3 godziny TYLKO dla siebie! Wybierz ulubione danie, włącz śmieszny serial na Netflixie czy wypij kieliszek ulubionego wina. Pozwól sobie na chwilę relaksu, porozmawiaj z partnerem o tym, jak minął wam dzień. Zrób to, co sprawia Ci przyjemność i zadbaj o swój spokój psychiczny. 

… i gdy nie śpią 

Hobby można realizować wspólnie z dzieckiem. W ten sposób nie tylko świetnie spędzimy czas, ale również będziemy rozwijać pasje w naszym maluchu. Wiadomo, że nie jest to czas tylko dla siebie, ale grając w gry czy organizując wspólne aktywności możesz uciec od codziennych obowiązków czy spraw, które zaprzątają Ci głowę. 

Super czysty dom? Zapomnij o nim 

Znasz to uczucie, kiedy wolny czas poświęcasz na sprzątanie domu? Ja znam bardzo dobrze. Nie lubię bałaganu, a kompleksowe sprzątanie domu zajmuje mi nawet kilka godzin. Wystarczy chwila nieuwagi i mamy masę zabawek wokół siebie, brudne kubki i kubeczki, umazane krzesła czy brudny stół. Dlatego warto zachować względny porządek na co dzień. Właśnie, względny porządek. Gdy na podłodze pojawi się niewielkie zabrudzenie, nie biegnij od razu ze ścierką. Nie szoruj nadmiernie wanny czy zlewu. Musisz pogodzić się z jedną rzeczą: już nigdy nie będziesz miała tak czysto, jak przed urodzeniem dziecka. Nie jesteś w stanie zachować lśniącego domu. A nawet gdyby: czy warto? Odpuść sobie, a zaoszczędzony czas przeznacz na coś innego. Nawet gdyby miało to być leżenie na kanapie. Obowiązki domowe podzielcie z partnerem tak, aby każdy angażował się równo. Wolisz gotowanie? Partner może sprzątać lub odwrotnie. Jest XXI chyba nikogo już nie dziwi widok mężczyzny z mopem? 😉 

Ucz dziecko samodzielności 

Poświęcasz dziecku 24/7 na dobę? Nie dziw się, że nie masz czasu dla siebie. Wiadomo, że maluch wymaga od nas poświęcenia, natomiast starszym dzieciom warto dodać nieco samodzielności. A na pewno poczujesz ulgę. Od czego zacząć? 

  • Pozwól dziecku samemu się ubrać. 
  • Naucz dbać o porządek. 
  • Pokaż, że obowiązki domowe to też świetna zabawa! 

Im więcej czasu dziecko zajmie się sobą, tym więcej czasu będziesz mieć dla siebie. Pamiętaj również, aby spędzać czas z przyjaciółmi. To oni sprawiają, że czujesz się potrzebna, kochana i ważna. Wychodzisz z roli matki i na nowo jesteś przyjaciółką, doradcą i powiernikiem. Spotkania z przyjaciółmi możesz zamienić w rodzinne randki. Wybierz osoby, które tak jak Ty mają dzieci i razem możecie wspólnie spędzić czas. 

Znajdź hobby, które możesz realizować w domu 

Odejście od naszych pasji to najgorsze, co możemy zrobić. Niekiedy, trudno jest wygospodarować czas na to, aby dojechać do ulubionego klubu fitness czy stadniny koni oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od naszego mieszkania. A gdyby tak realizować swoje pasje we własnym domu? Warto odkurzyć stary fortepian i wrócić do muzycznych pasji, zadbać o swój ogród lub taras – dziś życie w myśl zasady zero waste jest bardzo modne. Na profilach popularnych instagramerek widać, jak te hodują zioła czy dbają o przydomowe ogródki. Co jeszcze możesz robić w domu? Powrócić do tradycji i zainwestować wolny czas w kulinaria. Na youtube jest mnóstwo kanałów, które pokazują jak wykonać popisowe, a zarazem dobre dania. Mając swoje hobby na pewno odnajdziesz cząstkę siebie, a dodatkowo zawsze możesz mieć dziecko na oku. 

Ważne, abyś czuła, że forma, jaką wybrałaś na spędzenie wolnego czasu naprawdę sprawia Ci przyjemność i relaksuje. Pamiętaj, że nawet najlepiej zorganizowana może mieć problem ze znalezieniem czasu dla siebie. Pozwól sobie na chwilę odpoczynku – wszystko zaczyna się w Twojej głowie! 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *