Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Macierzyństwo i samotność – kilka sposobów na poznanie innych Mam

Czy Mama, która na pełen etat zajmuje się dzieckiem może być samotna? Czy takie stwierdzenie w ogóle może mieć sens? W końcu Mama małego dziecka nigdy nie jest sama, a jej pociecha chodzi krok w krok za nią. A ja twierdzę, że wyrwana ze swojego dotychczasowego życia kobieta ma prawo czuć się samotna! Warto o tym mówić i przede wszystkim poszukać sposobu na rozwiązanie sytuacji.

Kobieta przebywająca w domu z małym dzieckiem jest samotna.Brzmi jak paradoks, prawda? Przecież nigdy nie jest sama! No nie jest, ale towarzyszy jej malutki człowiek, który albo jeszcze nie mówi, albo nie można jeszcze z nim porozmawiać “normalnie”, jak z dorosłym człowiekiem, na dorosłe tematy. Na dłuższą metę, nie tylko można nabawić się problemów z prowadzeniem konwersacji, ale często prowadzi to do wahania nastroju, a nawet depresji.

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, to zazwyczaj Mamy podejmują trud pełnowymiarowej opieki nad maluszkiem. Wiąże się to głównie z tym, że to Matki zazwyczaj karmią, plus ciężko byłoby im wrócić szybko do pracy, w końcu muszą dojść do siebie po porodzie i ciąży. Po narodzeniu dziecka, rodzina i znajomi w euforii odprawiają pielgrzymki, aby powitać maleństwo, jednak z czasem to zainteresowanie słabnie. Możesz mieć najlepszych znajomych na świecie, ale jeśli nie mają dzieci to ciężko będzie Ci nadążyć (przez jakiś czas) za ich stylem życia. Dlatego dobrze jest mieć także znajomych z dziećmi, najlepiej w wieku zbliżonym do Twojego maluszka. A jeśli takich brak? Są sposoby, aby poznać inne Mamy – zobacz, jakie to proste!

Grupy na Facebooku

Facebook to kopalnia kontaktów dla Mam. Wystarczy wiedzieć czego szukasz, a na pewno znajdziesz. Wpisz w wyszukiwarkę nazwy typu np. “Mamy Warszawa”, “Mamy z Warszawy”, a liczba wyników i grup cię zadziwi. Wiadomo, że im większe miasto tym grup więcej i możesz wtedy szukać w konkretnej dzielnicy czy roku urodzenia dzieci. Dołącz do grup, a na pewno dowiesz się o ciekawych spotkaniach dla Mam. Jeśli szukasz relacji z Mamami dzieci urodzonych w tych samym miesiącu co Twoja pociecha, wyszukuj grupy np. Majowe Mamy 2018, Lutowe Mamy 2019, itp. W tych grupach też organizowane są regionalne spotkania dla Mam (sama na takim byłam i polecam).

Wydawnictwo Strefa Kursów

Spotkania Mam

Nie tylko grupy na Facebooku organizują spotkania dla Mam. Takie meetingi odbywają się np. w akademiach dla maluszków, w kawiarniach dla rodziców z dziećmi, ośrodkach kultury i wielu, wielu innych miejscach. Praktycznie wszędzie tam, gdzie odbywają się jakieś formy aktywności dla dzieci.

Aplikacja dla Mam – Akuku Mamo

Każda z nas ma smartfona, a to oznacza, że możesz pobrać bezpłatną aplikację . Co to takiego? Nie uwierzysz, ale to taki tinder dla Mam. Załóż konto w aplikacji, wybierz tematy, które Cię interesują, swoją miejscowość, a ujrzysz listę Mam z Twojej okolicy! Na każdym profilu znajdziesz informacje o danej Mamie, w tym czy aktualnie przebywa na urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy pracuje, itd. Wystarczy napisać wiadomość i umówić się na wspólny spacer czy kawę.

Spacery

Jeśli należysz do tych bardziej odważnych Mamusiek, możesz zwyczajnie “zagadać” do innych Mam np. w parku. Ja często mijam inne Mamy, często wymieniamy uśmiechy, ale jakoś nigdy nie nawiązałam rozmowy. Może dlatego, że zazwyczaj rozmawiam przez telefon albo słucham podcastów. No nic, na pewno jest to wciąż jedna z opcji na poznanie innych Mam z okolicy.

Odnowienie znajomości

Media społecznościowe to kopalnia wiedzy. Wystarczy, że zastanowisz się, czy któraś z twoich koleżanek nie publikowała ostatnio zdjęć z ciążowym brzuszkiem lub z małym dzieckiem? Odnów kontakt i umówcie się na spacer! W dobie messengera i whatsppa to przecież zajmie chwilę!

Szkoła rodzenia i inne zajęcia dla Mam

Jeśli jesteś w ciąży koniecznie zapisz się na zajęcia do szkoły rodzenia. To nie tylko okazja do zdobycia cennych informacji, ale przede wszystkim miejsce spotkań przyszłych Mam. Na pewno poznasz tam swoje nowe koleżanki i towarzyszki spacerów, a także przyszłych przyjaciół waszych maluszków.

Mam nadzieję, że jeśli jesteś Mamą, której doskwiera brak towarzystwa innych Mam, ta lista pomoże Ci znaleźć nowe znajome Mamy.

Dajcie znać w komentarzach, czy macie inne sposoby na szukanie nowych znajomości?  

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam


One Comment

  • Kasia

    Kurczę, jak się ma dziecko to nie staje się człowiek tylko „mamą”. Ja nie przepadam za towarzystwem innych „mam”, bo one głównie mówią o dzieciach, a mnie ten temat nudzi niezmiernie. Kocham moje dziecko, ale nie czuję potrzeby ciągle o nim rozmawiać, a już w ogóle nie interesują mnie cudze. Może to kwestia tego, że kiepsko trafiam 🙂 ale w żadne wymienione we wpisie miejsce bym nie poszła, nawet wirtualnie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.