Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam, zarządzanie czasem dla mam, zarządzanie czasem, planowanie dla mam, mama ma czas

Nasze jesienne wesele – planowanie, dekoracje i wnioski

Ślub to wydarzenie, do którego przygotowania trwają miesiącami, a nawet latami. Zaplanowanie wszystkich szczegółów wymaga nie tylko czasu, ale przede wszystkim chęci i zaangażowania. Gdy jest już po wszystkim, a emocje opadną, organizatorom, jak dobrym event managerom, pozostaje ogromna wiedza i cenne doświadczenie. Dzisiaj podzielę się z Wami najważniejszymi wnioskami po naszym weselu. Jeśli macie ten cudowny czas przed sobą, to mam nadzieję, że te rady będą dla Was pomocne.

Planowanie

Jak każdy event, ślub i wesele należy dobrze zaplanować. Pliki w excelu jak budżet (z podziałem na obszary, zadatek, pierwszą i drugą wpłatę oraz datami), lista gości, układ stołów czy rozmieszczenie gości w pokojach hotelowych na pewno pomogą mieć wszystko pod kontrolą.

Najważniejszy wniosek:

 • Nigdy nie jest za wcześnie na stworzenie takich plików. Jeśli masz ochotę zrób to na 2 lata przed weselem, w późniejszej fazie przygotowań im więcej jest już gotowe tym lepiej i spokojniej!

Sala

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Poszukiwania idealnej sali lepiej rozpocząć na około dwa lata przed weselem. Terminy w tych najbardziej popularnych salach, a już zwłaszcza daty letnie są niekiedy ciężkie do zdobycia.

Najważniejszy wniosek:

 • Nie czekaj z rezerwacją sali. My rezerwacji (sala wraz z hotelem) dokonaliśmy 1,5 roku wcześniej, wiązało się to z zapłatą zadatku, który w razie rezygnacji (maksymalnie na 6 miesięcy przed weselem) był do zwrotu.

Oprawa muzyczna (ślub i wesele)

Dobra muzyka to jeden z głównych czynników sukcesu udanej uroczystości. My skorzystaliśmy z usług zarówno zespołu (na weselu), duetu DJ i wodzirej (poprawiny) oraz oprawy muzycznej ślubu w kościele (organista i skrzypaczka).

Najważniejsze wnioski:

 • Skrzypce podczas zaślubin tworzą wyjątkowy nastrój.
 • Zespół jest ok, ale drugi raz na wesele wzięłabym DJ-a 🙂

Motyw przewodni i dodatki

Wesela z określonym motywem przewodnim są obecnie standardem. My uroczystość zorganizowaliśmy w klimacie „złota, polska jesień”. Wszystkie dodatki, elementy ubioru (np. pomarańczowe buty) nawiązywały do miesiąca, w którym odbywała się uroczystość – czyli do października. To także ważne, aby jak najszybciej o motywie uprzedzić bliskich – rodziców, rodzeństwo, świadków, druhny. Najbardziej kwetię ubioru przeżywała chyba moja Mama, nie jest łatwo znaleźć eleganckie sukienki na wesele dla 60 latki, ba to równie trudne zadanie co znalezienie sukienki ślubnej!

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Najważniejsze wnioski:

 • Niektóre rzeczy warto zrobić samemu, można tak zaoszczędzić wiele gotówki. My samodzielnie przygotowaliśmy miody dla gości oraz przy użyciu zwykłej drukarki wyprodukowaliśmy naklejki na słoiki i butelki.
 • Dynie doskonale sprawdzają się jako wazony na kwiaty. 
 • Na sali wykorzystaliśmy drzewo, jabłka, dużo juty i dyń. 

Zdjęcia i film

Zdjęcia i film to jedne z najważniejszych pamiątek z dnia ślubu. My zdecydowaliśmy się również na sesję narzeczeńską i szczerze polecam jej wykonanie. Zdjęcia wykorzystaliśmy na sali weselnej.

Sesja narzeczeńska

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Zdjęcia i plener ślubny 

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Najważniejsze wnioski:

 • Warto wykonać sesję narzeczeńską.
 • Nie warto oszczędzać na zdjęciach i filmie, bo to wyjątkowe pamiątki.
 • Wybierajcie foto i video z polecenia i sprawdzajcie portfolio.
 • Przy umowie sprawdzajcie czas realizacji materiału (niektórzy znajomi czekali rok!!!).

Po weselu w 120% polecam:

 • Dominik Imielski Fotografia
 • Marta Gogoc Fotografia
 • SweetMotion – filmowanie 

Suknia

Poszukiwania idealnej sukni lepiej zacząć jak najwcześniej. O poszukiwaniach mojej kreacji pisałam już kiedyś na blogu. Wymiary  lepiej pobierać jak najpóźniej. Ja przed weselem finalnie schudłam 8 kg. Po pobraniu wymiarów kolejne 2 kg, sukienkę trzeba było zmniejszać. Suknię na poprawiny kupiłam przez internet, wymarzoną kreację z Chi Chi London udało mi się kupić w promocji. 

Najważniejszy wniosek: 

 • Przed weselem jedz bez obaw. Ze stresu schudniesz, nawet jeśli nie planujesz. 

Pierwszy taniec

Przygotowania do pierwszego tańca zaczęliśmy na około miesiąc przez weselem. Po skontaktowaniu się chyba ze wszystkimi szkołami tańca w Bielsku-Białej, okazało się, że nie ma miejsca na kursach, a na zajęcia indywidualne dla par trzeba umawiać się na kilka miesięcy wcześniej (jedna pani nawet mnie ochrzaniła, że dzwonię miesiąc przed weselem i jak chcemy się nauczyć niby tańczyć, haha). Skorzystaliśmy z porad znajomych i tańca nauczyliśmy się samodzielnie z lekcjami na YouTube. Walc wiedeński wyszedł nam super, a my zaoszczędziliśmy kilkaset złotych na lekcjach tańca.

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Najważniejszy wniosek:

 • Taniec w domu czy na sali bez sukni to zupełnie coś innego. W sukni tańczy się dość trudno, dlatego pan młody musi bardzo ostrożnie wykonywać kroki.

Atrakcje weselne

Na weselu warto zadbać o dodatkowe atrakcje dla gości. Fotobudka, pokazy barmańskie, taneczne, pokazy slajdów czy fontanny z czekolady na pewno przyciągną uwagę weselników. My zdecydowaliśmy się na fotobudkę (która zrobiła furorę), zimne ognie oraz pokaz slajdów. Dodatkowym, nieplanowanym wydarzeniem na naszym weselu był pokaz sztucznych ogni z odbywającej się na drugim brzegu rzeki Warty imprezy miejskiej.

Najważniejsze wnioski:

 • Pokaz slajdów przygotujcie wcześniej (my robiliśmy dzień przed weselem i jechaliśmy na żywioł).
 • Nie ma co przesadzać z ilością atrakcji, ponieważ zwyczajnie, goście muszą mieć czas na zabawę.

Zbiórka na cel charytatywny

W tym ważnym dniu wato pomyśleć także o innych. O tym, że kwiatów już praktycznie się nie przynosi wiedzą wszyscy. Na wielu weselach zamiast roślinek przynosi się wina, książki, kupony lotto. My postanowiliśmy zrobić zbiórkę na rzecz podopiecznych dwóch fundacji ratujących beagle (nasz Miecio był pod ich opieką). Nasi gości dopisali i udało nam się zebrać ponad 1200 zł!

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Najważniejszy wniosek:

 • Poinformuj gości na zaproszeniu i później przed weselem wysyłając przypomnienie, że będziecie prowadzić zbiórkę, aby można było się przygotować.

To Wasze wesele

Wesele organizowaliśmy samodzielnie. Dało nam to swobodę wyboru i decyzji. Kiedy potrzebowaliśmy pomocy prosiliśmy rodziców i świadków, wówczas chętnie włączali się w przygotowania. Nie należy poddawać się presji otoczenia, jeśli masz ochotę wystąpić w czarnej sukni czy czerwonych włosach – po prostu to zrób. To Wasz ślub, więcej się nie powtórzy.

Najważniejsze wnioski:

 • Nawet jeśli wesele organizujecie samodzielnie, i tak przyda się pomoc bliskich (zwłaszcza jeśli wesele organizujecie na odległość tak, jak my). Warto więc włączyć ich w przygotowania, odpowiednio podział obowiązków.

Inne wnioski:

 • Panieński to podstawa! Mój panieński weekend był super, to super okazja, żeby zebrać grono przyjaciółek, zwłaszcza jeśli mieszkacie w różnych częściach Polski. 
 • Na dwa – jeden dzień przed weselem ktoś zrezygnuje (u nas było to 5 osób, na wszystkich weselach, na których byliśmy było to mniej więcej tyle samo).
 • Nie ma co panikować – z każdej sytuacji jest wyjście. Ja na przykład zadarłam sukienkę na dzień przed weselem! 
 • Koszyczki ratunkowe w łazienkach świetnie się sprawdzają zarówno w przypadku pań, jak i panów.
 • Bądźcie przygotowani na bramy weselne! My ślub braliśmy w innej miejscowości niż wesele. Czekały na nas w sumie 4 bramy (głównie panowie “żulowie”, ale nagrania z gopro są świetne).
 • Przywitanie gości – to miły zwyczaj. Mogą powitać rodzice lub państwo młodzi. U nas witał mój mąż. 
 • Warto zorganizować poprawiny, ponieważ goście mogą spokojnie odpocząć po imprezie (jeśli wyjeżdżają w dzień po weselu). Osoby, które zostają na dłużej mają kolejny dzień do zabawy.
 • GoPro na weselu i poprawinach robi robotę!
 • Nauki przedmałżeńskie warto zrobić w ramach kursu weekendowego (3 h w piątek, 6 h w sobotę). 
 • Na świadków wybierzcie mega ogarnięte osoby, które faktycznie pomogą na weselu. 

Dobra zabawa i wspomnienia na całe życie

Dzień naszego ślubu był jednym z tych najpiękniejszych w życiu. Czas w tym dniu płynie inaczej, niż w każdym innym, dlatego warto się wyluzować i po prosu cieszyć się chwilą. Cieszę się, że udało nam się pokonać stres i zwyczajnie, na luzie podejść do tematu. Na weselu piliśmy równo i bawiliśmy się super. Była to chyba najlepsza impreza w moim życiu, poprawiny także były epickie! Goście chwalili naszą uroczystość, wiele osób (mam nadzieję, że szczerze) mówiło, że było to najlepsze wesele na jakim byli. Zazdroszczę wszystkim parom, które mają ślub i wesele przed sobą. Życzę Wam, aby dzień zaślubin był wyjątkowy i cudowny. Pamiętajcie – nie ma co się stresować!

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co wziąć pod uwagę organizując wesele. 
 • Jakie dodatki dobrać do jesiennego motywu wesela. 
 • Co jest lepsze na wesele Dj czy zespół?
Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.