Nie interesuj się czy planuję ciążę, bo...

Nie interesuj się czy planuję ciążę, bo…

Ilu pracodawców obawia się, że zatrudniając kobietę, zaraz zajdzie w ciąże? Ile kobiet ma ogromne umiejętności i doświadczenie, a ich CV ląduje w koszu? Czy zadawanie niestosownych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych i dyskryminacja ze względu na płeć to częste zjawisko?

Kiedy zostałam zaproszona do wzięcia udziału w kampanii ‘Szukam pracy, więc nie interesuj się czy planuję ciążę!” realizowanej z inicjatywy GoWomen, nie spodziewałam się, że tak wiele z Was potwierdzi fakt zadawania niestosownych pytań na rozmowach o pracę. A to, że zadawano Wam pytanie o plany związane z powiększaniem rodziny i życiem prywatnym potwierdziły setki z Was w ankietach i postach z pytania na facebooku Mamy Manager i Instagramie. Jestem w szoku! Ale utwierdziło mnie to tylko w tym, że do tej pory pracowałam w naprawdę fajnych firmach i brałam udział tylko w takich rekrutacjach.  

Dwa punkty widzenia

Punkt widzenia kobiety starającej się o miejsce pracy

Z punktu widzenia kobiety, która stara się o zatrudnienie, na pewno bardzo stresujące i stawiające w niezręcznej sytuacji są pytania o planowanie rodziny czy prywatne plany. Takie pytania nie powinny mieć miejsca i każda kobieta powinna być tego świadoma. Mężczyzny na pewno nikt o to nie pyta. Osobiście uważam, że mamy są super pracownikami, są pracowite, zorganizowane i sumienne, a jeśli ktoś w młodej kobiecie, czy młodej mamie widzi tylko maszynkę do rodzenia dzieci, oznacza to tylko, że nie jest godny naszego czasu. Drogie Mamy reagujcie! Jeśli ktoś zadaje Wam takie pytanie poinformujcie, że nie musicie odpowiadać, że to niestosowne, że zgłosicie takie zachowanie do np. do Państwowej Inspekcji Pracy.

Punkt widzenia pracodawcy

Obawy pracodawców przed zatrudnianiem młodych kobiet mogą faktycznie wynikać z obawy, że po kilku miesiącach taki pracowników pójdzie na zwolnienie (L4) i później na urlop macierzyński. Oczywiście, jak wiemy po 30 dniach zwolnienia wynagrodzenie będzie takiej pani wypłacał ZUS, jednak pracodawca poniesie koszt wdrożenia pracownika, być może koszt dodatkowych szkoleń, a także będzie w sytuacji, gdzie będzie musiał zatrudnić nową osobę (ponownie ponieść koszty procesu rekrutacji). Sama mam okazję uczestniczyć w rekrutacjach nowych pracowników, oczywiście nigdy nie zdarzyło się na takich spotkaniach zadawać podobnych pytań, jednak przy zatrudnieniu nowej osoby ma się wobec niej plany i chce się jej powierzyć konkretne zadania. Przestrzegam jednak, jako młoda mama, jako manager, aby nie widzieć w kobietach tylko potencjalnej ciąży czy osoby, która chce dostać umowę, aby od razu iść na zwolnienie. Wiele kobiet jest aktywnych w ciąży, wraca do pracy po urlopach macierzyńskich i przede wszystkim mamy są świetnymi pracownikami, ponieważ potrafią zorganizować życie z dziećmi! A to naprawdę duże wyzwanie!

Dla jasności – zgodnie z art.123 ustawy z dnia 20 kwietnia 2014 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pracodawca, który dyskryminuje ze względu na wiek lub płeć lub odmówił zatrudnienia z tego powodu, podlega karze nie niższej niż 3000 zł.

Kampania Szukam pracy, więc nie interesuj się czy planuję ciążę!”

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Celem kampanii zainicjowanej przez GoWomen kampanii „Szukam pracy, więc nie interesuj się czy planuję ciążę!” jest zwrócenie uwagi, na problem dyskryminacji kobiet na rynku pracy.Dlaczego nikt nie pyta mężczyzn: „A Pan planuje iść na tacierzyński?”. Kobiety w naszym kraju powinny czuć się pewnie i godnie, szczególnie na rynku pracy. Kampania ma wzbudzać refleksję, skłonić do myślenia i też wywołać kontrowersje. Przypomnimy jak działa prawo i nauczymy jak reagować na takie pytania.

Do kogo skierowana jest kampania?

Kampania skierowana jest przede wszystkim do kobiet i pracodawców. Obie strony powinny znać swoje prawa na rynku pracy. Kampania kierowana jest do pewnych siebie, przedsiębiorczych, pracowitych kobiet, które chcą realizować się na szczeblach kariery zawodowej. Także do kobiet matek, które chcą podążać ścieżką kariery. Kampania skierowana jest też do pracodawców, aby nie obawiali się zatrudniać kobiety. Są rewelacyjnymi fachowcami i świetnie się sprawdzają na wysokich stanowiskach.

W akcji mówimy tak:

  • Każda kobieta ma prawo do godnej pracy i płacy.
  • Nikomu nie trzeba się tłumaczyć z chęci posiadania/ nieposiadania dziecka.
  • Matkom pracującym, rozwijającym się, uczącym się.

Zdecydowanie nie popieramy:

  • Dyskryminacji płciowej na rynku pracy.
  • Kobietom, które wykorzystują pracodawcę, do szybkiej ucieczki na L4 i macierzyński.
  • Pracodawcom, którzy nie zatrudniają kobiet, w związku z obawą szybkiego zajścia w ciążę.

Jeśli zdarzyła Wam się sytuacja, w której zostałyście dyskryminowane ze względu na płeć, zadano wam niestosowne pytania lub potraktowano w sposób nieodpowiedni – reagujcie! Zgłoście to do Państwowej Inspekcji Pracy, napiszcie publiczny post na Facebooku tej firmy lub opiszcie sytuację na stronie gowomen.pl, na stronie znajdziecie też porady prawne.

GoWomen – to hybryda strony internetowej www.gowomen.pl i kampanii społecznej, a także ruch nowoczesnych, pewnych siebie, realizujących się zawodowo kobiet. Praca jest dla nas ważna, ale rodzina jest dla nas najważniejsza! Staramy się realizować swoje ambicje i plany zawodowe, jednocześnie dbając o dom i rodzinę. Nie pozwalamy na brak szacunku i dyskryminację kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *