Pielęgnacja dziecka w żłobku - o tym warto pamiętać

Pielęgnacja dziecka w żłobku – o tym warto pamiętać

Skóra maluszka to jeden z najważniejszych narządów zmysłów dziecka, a także bardzo ważna bariera ochronna organizmu. Kiedy to Mama sama dba o pielęgnację ma szansę zwrócić uwagę na każdy szczegół, jednak sprawa komplikuje się nieco gdy maluch idzie do żłobka. Jak zabezpieczyć dziecko i zapewnić mu najlepsza pielęgnację nawet, gdy nie będzie nas w pobliżu? Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. 

Im młodsze dziecko tym skóra bardziej wrażliwa. Z naszym synkiem przeszliśmy wiele: od odparzeń w lecie po odpieluszkowe zapalenie skóry w wieku kilku miesięcy. Od tamtej pory nie zmieniam kosmetyków i stawiam na sprawdzoną, ale minimalistyczną pielęgnację. Kiedy synek poszedł do żłobka stresowałam się o jego o skórę. Po głowie chodziły mi pytania: czy na pewno dopilnują regularnej zmiany pieluszki? Czy odpowiednio umyja wrażliwą skórę, osusza i użyją naszych kosmetyków? Póki co jest dobrze, dlatego chcę podzielić się z wami naszym sposobem na pielęgnację w domu oraz rozwiązaniem jakie stosujemy w żłobku. 

Pod naszą kontrolą, czyli pielęgnacja z Mamą lub Tatą

Rytuał pielęgnacyjny 

Od pierwszych dni życia należy wprowadzać podobny rytuał pielęgnacyjny. W miarę możliwości zmieniać pieluszkę, kremować czy kąpać w stałych miejscach i kolejności. Wówczas maluszek wie czego się spodziewać. To ważne, ponieważ im dziecko jest starsze tym trudniej mu leżeć spokojnie np. przy zmianie pieluchy. My od zawsze stawiamy na zabawę i zmiana pieluchy, mycie czy kremowanie to przyjemność.

Wydawnictwo Strefa Kursów

Stały zestaw kosmetyków 

“Dziecko nie lubi zmian kosmetyków” – te słowa pamiętam z naszej szkoły rodzenia. Jednak skąd wiedzieć jakich kosmetyków używać? Dla mnie im mniej tym lepiej i w naszej kosmetyczce znaleźć można żel do mycia ciała i włosów, piankę do rąk, krem do stosowania na co dzień – tutaj stawiam na produkty bez parabenów czyli Sudocrem care & protect z lanoliną oraz krem na odparzenia znany wszystkim Mamom Sudocrem w słoiczku (na wszelki wypadek, bo to krem z cynkiem i nie stosuje się go codziennie). 

Nie używaj kremu na odparzenia bez potrzeby 

Na lekcjach w szkole rodzenia polecano nam konkretne kosmetyki, dlatego już od początku w naszej kosmetyczce gościł Sudocrem w słoiczku, który stosuje się na zaczerwienioną lub odparzoną skórę. I tutaj TRZEBA o tym pamiętać. To krem z tlenkiem cynku, działający przeciwbakteryjnie i osuszająco na odparzoną skórę. Jednak nie stosuje się go do codziennej pielęgnacji, jeśli skóra nie jest w danym momencie czerwona lub podrażniona. Warto o tym wiedzieć, ponieważ długotrwałe stosowanie takiego kremu na niewymagającą tego skórę może jej zaszkodzić. Do codziennej pielęgnacji wybieramy maść Sudocrem care & protect, która nie zawiera tlenku cynku. 

Przy odparzeniach – należy pamiętać, aby nie stosować zbyt grubej warstwy kremu, ponieważ skóra nie będzie mogła oddychać. 

Pielęgnacja dziecka w żłobku - o tym warto pamiętać

Im starsze dziecko tym skóra odporniejsza na podrażnienia 

Skóra niemowląt wymaga bardziej uważnej pielęgnacji. Skóra okolic podpieluszkowych powinna być smarowana maścią przy każdej zmianie pieluszki. I tutaj bardzo istotnym składnikiem w kosmetykach jest lanolina czy witamina E. Same pieluchy też powinny być zmieniane bardzo często (większość pieluch dla najmłodszych posiada pasek zmieniający kolor, gdy dziecko zrobi siku). Jednak im dziecko starsze tym smarowanie maścią możemy zostawić tylko w przypadku “grubszego interesu”. Jak pielęgnujemy skórę? 

  • Mycie skóry (wacik z wodą, mycie w wannie lub chusteczkI nawilżane), 
  • osuszenie skóry, 
  • posmarowanie maścią  z lanoliną np. Sudocrem care & protect, 
  • założenie pieluchy 

W żłobku / pod opieką inna niż rodzice 

Kiedy dziecko zostaje pod opieką niani, babci, cioci lub idzie do żłobka bardzo ważne, aby nie zmieniać zasad pielęgnacji. Na naszym przykładzie wiem, że zmiana kosmetyku może skończyć się odpieluszkowym zapaleniem skóry. Oddając malucha pod opiekę pamiętaj: 

Pielęgnacja dziecka w żłobku - o tym warto pamiętać
  • Przekaż zasady pielęgnacji 

Poinformuj dokładnie, jak należy pielęgnować skórę. Czy przy zmianie pieluchy myjesz skórę wodą czy stosujesz chusteczki, czy i jak osuszasz skórę, jakiej maści i w jakiej ilości należy użyć i jaki rodzaj i rozmiar pieluszek stosujecie. 

  • Podkreśl ważne kwestie 

Nie zapomnij o podkreśleniu istotnych kwestii. Dotyczy to głównie sposobu mycia skóry, a także nakładania maści/ kremu. Wiele osób mylnie stosuje krem na odparzenia Sudocrem w słoiczku (zamiast Sudocrem care & protect z lanoliną) do codziennej pielęgnacji, nawet gdy skóra tego nie wymaga.

  • Pokaż lub poinstruuje w razie potrzeby 

Jeśli jest taka potrzeba – pokaż! Zmień pieluszkę razem z osobą, która zajmie maluszkiem. Tym samy rozwiejesz wszelkie wątpliwości. 

  • Zaopatrz w kosmetyki i artykuły higieniczne 

Jeśli opieka odbywa się w waszym domu z nianią, babcią czy ciocią wszystkie produkty będą już pod ręką. W żłobku czy klubie maluszka należy dostarczyć stosowane pieluchy, chusteczki czy kosmetyki. Tutaj zwróć uwagę jak są stosowane. Zanim wybrałam nasz żłobek była w wielu placówkach i poznałam różne praktyki. W niektórych miejscach pampersy/ chusteczki/ kremy są stosowane po kolei z puli (dla mnie niedopuszczalne, bo taka zmiana skutkowała u nas odpieluszkowym zapaleniem skóry!), w innych, i tak jest u nas, każde dziecko w swojej szafce ma swoje produkty i kosmetyki, więc ciocie wiedzą, czego należy użyć. 

  • Kontroluj 

Dopytaj i kontroluj czy skóra dziecka jest pielęgnowana zgodnie z Twoimi wymaganiami. Kontrola jest o tyle łatwa, że szybko jesteś w stanie ocenić stan skóry malucha. 

A Wy jak pielęgnujecie skórę maluchów? Czy zgadzacie się, że im starsze dziecko tym pielęgnacja jest łatwiejsza? 

____ 

Wpis powstał we współpracy z marką Sudocrem, oferującą krem na odparzenia z tlenkiem cynku Sudocrem w słoiczku oraz maść z lanoliną i witaminą E co codziennej pielęgnacji skóry Sudocrem care & protect.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *