Rodzinne wakacje w stylu slow life mama manager blog dla mam

Rodzinne wakacje w stylu slow life

Slow life to styl życia, który z roku na rok zyskuje na popularności. Codzienne obowiązki, pośpiech i ciągłe tempo sprawiają, że często zapominamy o wewnętrznej harmonii oraz spokoju ducha i zwyczajnie o bardziej “uważnym życiu”. Wakacje to doskonały moment, aby chociaż na chwilę zaznać efektywnego odpoczynku na zwolnionych obrotach. Czy jest to możliwe skuteczne zaplanowanie takich wakacji z dziećmi? Jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu w nurcie slow life?

Slow life – zacznij cieszyć się chwilą

Slow life to kierunek, który zachęca nas do tymczasowego oderwania się od rzeczywistości i codziennych problemów, a także skupieniu całej uwagi na najważniejszych wartościach w życiu – miłości i nawiązywaniu relacji z otaczającym światem. Nawet kilka dni spędzonych w zwolnionym tempie pomoże bowiem efektywnie odpocząć oraz odpowiednio naładować akumulatory na następne miesiące. Ten czas warto poświęcić przede wszystkim na kontakt z naturą i zwierzętami, rozwijanie własnych zainteresowań oraz docenianiu piękna kryjącego się w każdej chwili.  Nie oszukujmy, w ostatnich miesiącach wiele z nas zaznało nieco wolniejszego tempa życia przez kwarantannę. Ja naprawdę żyję teraz dużo bardziej na luzie i w wielu przypadkach stawiając na minimalizm. 

Urlop w stylu slow life ma za zadanie rozbudzać wszystkie zmysły. Poznawanie nowych miejsc, próbowanie regionalnych potraw czy spędzanie popołudnia na leniwym relaksie w otoczeniu pięknej przyrody to tylko jedne z nielicznych sposobów, dzięki którym można chociaż na moment zapomnieć o ciągłym narzucaniu sobie szybkiego tempa życia. I ogólnie brzmi to cudownie, rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady jak mówi znany slogan, tylko pozostaje jeszcze jedna kwestia, w sumie kluczowa, jak taki wyjazd zaplanować z dziećmi? I tak, wiem, że “odpoczynek z dziećmi” to taki trochę oksymoron, ale myślę, że w każdej sytuacji nie tylko są pozytywne strony, ale także uda się znaleźć kompromis. W końcu macierzyństwo kompromisami stoi 🙂 

Planowanie wyjazdu w duchu slow life

Wakacje w stylu slow life polegają głównie na wybieraniu urokliwych miejsc na wypoczynek z dala od turystów i grup wycieczkowych. Najlepsze na nocleg okażą się więc mniejsze pensjonaty i kwatery prowadzone przez prywatne osoby. Takie obiekty zazwyczaj są właściwie przygotowane na przyjęcie rodzin z dziećmi, dlatego nie trzeba dodatkowo martwić się o zapewnienie najmłodszym członkom rodziny odpowiednich warunków. Miejsca typu slow life wyróżniają się bliskością natury, zieleni, wody oraz dostępnością terenu do zabawy dla dzieci. Jednocześnie powinny być pozbawione miejskiego szumu, hałasu oraz typowo turystycznych atrakcji. Aktualnie w czasie epidemii prywatne kwatery na tzw. “odludziu” zdecydowanie do mnie przemawiają, niestety sprawdzając dostępność kwater, wiele osób także na to wpadło 😉 

Planowanie wakacji w duchu slow life należy rozpocząć od wybrania konkretnego terminu. Zdecydowanie najlepszy okaże się czerwiec oraz wrzesień (jeśli oczywiście nie masz dzieci w wieku szkolnym), kiedy jest na tyle ciepło, aby odpocząć, ale też nie ma zbyt wielu urlopowiczów. Oczywiście trzeba również wybrać region, w którym chcemy spędzić nadchodzący urlop. W poszukiwaniach odpowiedniego miejsca noclegowego niezwykle przydatne okażą się serwisy z bazą obiektów utrzymanych w stylu slow life oraz popularne portale turystyczne. Warto też zwrócić uwagę na hasztagi na Instagramie, które często stanowią świetną inspirację do planowania wyjazdu. 

Szczególnie ważną kwestią jest również określenie opcji wyżywienia. Decydując się na wynajęcie obiektu z kuchnią można pokusić się o samodzielne przygotowywanie posiłków wedle własnego upodobania. Niektórzy gospodarze oferują również dania dla swoich gości sporządzone z naturalnych składników, które rosną w okolicy, co dodatkowo pomaga zaznajomić się z regionem. Oczywiście alternatywnie można się także stołować w miejscowych lokalach gastronomicznych. 

Takie kwatery typu slow znajdziecie na wielu popularnych portalach rezerwacyjnych, To zdecydowanie potwierdza wzrost popularności tego typu podróżowania. 

Podsumuję jeszcze krótko sekcję planowania: 

  • data
  • region 
  • budżet
  • rodzaj miejsca 
  • inne potrzeby (np, dostępność wyżywienia, konkretnych atrakcji) 

Jak przygotować się do wyjazdu w stylu slow?

Pakowanie – koniecznie zrób listę!

Wybierając się na urlop w stylu slow life należy w jak największym stopniu ograniczyć ilość zabieranego bagażu. Najlepiej przygotować określoną listę dla każdego członka rodziny zabierając wyłącznie najpotrzebniejsze przedmioty, leki, ubrania i kosmetyki. Dobrym rozwiązaniem jest również wcześniejsze sprawdzenie wyposażenia dostępnego w wynajmowanym obiekcie noclegowym. Dzięki temu, można uniknąć niepotrzebnego pakowania suszarki do włosów czy dodatkowego ręcznika. 

Sprawdź atrakcje, dostępne formy spędzania czasu 

Przygotowując się do wyjazdu nie można też zapomnieć o sporządzeniu listy lokalnych atrakcji. Inspiracji warto szukać na blogach i forach internetowych, a także tematycznych grupach w social mediach. Na miejscu można też podpytać gospodarzy o polecenie mniej turystycznych zakątków, których próżno szukać w Internecie czy przewodnikach. 

Rodzinne wakacje w stylu slow life to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zapomnieć o troskach, codziennym stresie, a także pragną w pełni się zrelaksować. Odpoczynek w urokliwym miejscu na łonie natury z dala od innych wczasowiczów zapewni właściwy spokój ducha i pozwoli odzyskać utraconą harmonię. Ponadto urlop z najbliższymi pomoże skutecznie zacieśnić więzi oraz nawiązać relacje, na które nie mamy normalnie czasu. Nie czekaj więc dłużej i już teraz zaplanuj wymarzone wakacje dla siebie i rodziny utrzymane w duchu slow life. Udanego wypoczynku!

One Comment

  • Paulina

    Hej, dziękuję za ten wpis, tak bardzo potrzebuję i szukam natchnienia na zwolnienie nieco mojego trybu życia, bo jakiś czas temu zrozumiałam, że poświęcam zbyt mało czasu rodzinie i najbliższym. Pozdrawiam ciepło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *