Skuteczna strategia. Zacznij od AUDYTU!

Skuteczna strategia komunikacji. Zacznij od AUDYTU!

Słowo „audyt” częściej kojarzone jest z finansami i kontrolą jakości niż z PR-em czy marketingiem. W ciągu ostatnich dwóch lat wraz z dynamicznymi zmianami w obszarze social media i komunikacji online, zmieniły się narzędzia, które są wykorzystywane do tworzenia strategii. Ewoluują również potrzeby klientów. Przesyłane briefy przetargowe coraz częściej wymagają od wykonawcy przeprowadzenia analizy komunikacji – audytu.

Nie istnieje gotowy schemat wykonania audytu komunikacji. Realizator musi samodzielnie opracować swój proces, pozwalający na jak najlepsze wykonanie tego zadania. Przeprowadziłam kilkanaście audytów komunikacyjnych dla największych marek globalnych i polskich. Udało mi się stworzyć pewien rodzaj schematu działań. Nie było projektów identycznych i do każdego dostosowywałam jak najlepsze narzędzia. Jeśli zabierasz się do tworzenia audytu po raz pierwszy mam dla ciebie kilka wskazówek.

Opracuj plan działania

Pierwszym etatem przygotowania audytu komunikacji jest sprecyzowanie własnych zadań.
W zależności czy jest to audyt działań social media, komunikacyjnych (ePR) czy amplifyingowych, agenda będzie się różniła.

Określ pola aktywności marki

Przeanalizuj, w których obszarach działała marka, znajdując odpowiedź na pytania: Na których strona brand posiada oficjalne profile? Jak często publikowane są tam posty? Czy na profilach dostosowano oprawę graficzną i szablony? Czy wszystkie działania są spójne? Czy media interesują się marką? Jakie jest średnie AVE miesięczne publikacji nt. marki? Czy marka posiada ambasadora na forach internetowych? Jaki styl komunikacji prowadzi marka?

Korzystaj z dostępnych narzędzi

W Internecie funkcjonuje wiele narzędzi, służących do mierzenia efektywności działań, a także monitorujących frazy związane z marką, firmą, osobą, itp. Warto z nich korzystać, a jeśli ich nie znasz to możesz wypróbować bez opłat (w zależności od narzędzia bezpłatny okres próbny trwa od 7 do 14 dni). Korzystaj np. z:

  • Brand24.
  • Sotrender.
  • Google Analytics.
  • SentiOne.
  • Fokus.
  • Press Service Monitoring Mediów.
  • Instytut Monitorowania Mediów.

Narzędzia te pozwolą ci dokładnie prześwietlić treści pojawiające się w internecie. Otrzymasz wskazówki i kompleksowe analizy.

Obliczaj wskaźniki

Jest wiele wskaźników, służących do oceny działań komunikacyjnych. Jeśli korzystasz z dedykowanych narzędzi, większość z nich zostanie obliczona automatycznie. Są również takie, które możesz obliczyć i analizować samodzielnie. Przykładem mogą być: współczynnik zaangażowania fanów, mówią o tym, ROI, struktura fanów: płeć, wiek, język, miejsce zamieszkania, zainteresowania (pozwoli to zdefiniować personę fana), średnia liczba interakcji wobec postu. Ważnym punktem jest przegląd działań reklamowych (CTR, CPM, CPC grupa odbiorów, itd.) Możliwości jest wiele, w zależności od marki, możesz obliczać również prostsze wskaźniki np. średnia liczba widzów filmu na YT, najpopularniejszy post w tygodniu, grupy tematyczne komentarzy itp. Nie ma ograniczeń – obliczaj i uwzględniaj każdy wskaźnik, który jest istotny z punktu widzenia stworzenia nowej strategii.

Zdefiniuj konkurentów i porównuj wyniki

Ocena działań marki jest kompletna jeśli porównasz jej wyniki z rezultatami działań konkurencji. Porównaj liczbę fanów, komentarzy, najważniejszych wskaźników interakcji, liczbę publikacji, analizuj wydźwięk i zaangażowanie marki w dialog z użytkownikami.

Analiza SWOT

Posiadając twarde i miękkie dane warto przygotować analizę SWOT prowadzonej komunikacji. Znajomość działań i wyników własnych oraz konkurencji daje możliwość dokładnego sprecyzowania czynników wewnętrznych (mocna i słabe strony) i zewnętrznych (szanse i zagrożenia). Dobrze opracowany SWOT pomaga w określaniu celów strategicznych.

Audyt należy zakończyć trafnymi wnioskami, które będą wskazówkami i agendą tworzenia nowej strategii komunikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *