Zarządzanie czasem dla Mam blog Mama Manager

Test osobowości – co to jest i czy warto go wykonać będąc Mamą?

Poznanie cech osobowości to szansa na poznanie swoich naturalnych predyspozycji i odnalezienie zajęć, które będą nie tylko sprawiać radość, ale też będą przychodzić po prostu łatwiej. Jednym z narzędzi, które pozwala określić cechy osobowości jest test osobowości. Wykonałam test online, otrzymałam raport i omówiłam go z trenerką. Sprawdźcie, jak wygląda test, czego można się dowiedzieć z raportu i jak wygląda spotkanie online z trenerem personalnym.  

Wiele słyszałam o tego typu testach, a w toku mojej pracy zawodowej wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, gdy znajomość mocnych stron i naturalnych predyspozycji pomagała rozwijać karierę i jasno komunikować swoje potrzeby. 

Czym jest osobowość? 

Na początku poznajmy trochę teorii. Czy w sumie jest osobowość? Zbiorem cech, z którymi rodzimy się oraz tych nabytych podczas całego życia. Czy osobowość może zmieniać się? Pewnie tak. Zmieniają się wybrane cechy, ale ogół pozostaje taki sam. Wypełnienie testu osobowości pozwala nam zajrzeć w głąb siebie i sprawdzić obszary, nad którymi powinniśmy pracować. Dostępnych jest wiele rodzajów testów osobowości. Ja skorzystałam z testu i narzędzia PERSO.IN Wystarczy wypełnić ankietę i otrzymujemy wyniki na podstawie analizy naszych odpowiedzi. Test pokazuje nam naturalne predyspozycje i zawiera instrukcje, jak wykorzystać osobowość w życiu zawodowym, ale i prywatnym. 

Jak wykonać test osobowości? 

Na początku wykonałam selekcję stron, na których można wypełnić test. Ja zdecydowałam się na PERSO.IN, bo cały proces wydawał mi się przejrzysty i klarowny. Wypełnienie testu zajęło mi ok. 25-35 minut, a pytania okazały się naprawdę interesujące. Wyniki badania otrzymałam na maila, więc mogłam je na spokojnie przeanalizować. Ale najważniejsza dla mnie okazała się rozmowa z trenerem osobistym, który omówić ze mną wyniki moje testu. Rozmowa była dobrze przygotowana i omówiliśmy krok po kroku obszary, w których naturalnie jestem mocna, nad którymi powinnam pracować oraz co udoskonalać. Trenerka Patrycja Borowska, z którą miałam okazję rozmawiać jest bardzo kompetentną osobą. Dzięki niej udało mi się zrozumieć wyniki tekstu i rozwiać wszelkie wątpliwości. Dlatego tak ważne jest, aby trafić na odpowiednią osobę, która pomoże nam zrozumieć wyniki naszego testu. Patrycja świetnie wyjaśniła mi, że test nie jest wyznacznikiem mojej inteligencji czy wyrocznią. On pomaga nam poznać siebie i podjąć odpowiednie decyzje.  Warto tutaj jednak dodać, że jeśli preferujecie zapoznać się z raportem samodzielnie bez konsultacji, to jest ona nieobowiązkowa 🙂 

Wyniki mojego badania 

Zdaniem ekspertów, test osobowości to pierwszy krok do tego, aby poznać siebie i polepszyć sposób komunikacji z innymi. W ramach testu badanych jest pięć obszarów: 

  1. Ludzie
  2. Doświadczenia 
  3. Obowiązki 
  4. Stymulatory 
  5. Trudności 

Na podstawie wykresów, na skali widzimy, jak nasze wyniki kształtują się na tle innych badanych. Poza wynikami, po każdej sekcji otrzymujesz informację o tym, w jakich obszarach życia możesz się sprawdzić. Nie oznacza to, że w innych nie jesteś dobry. Po prostu te obszary pasują do Ciebie najlepiej. W podsumowaniu np. działu “doświadczenia” wyszło mi, że mogę się sprawdzić w obszarach: 

  • Wysokie wymagania. 
  • Ambitne wyzwania. 
  • Długofalowe działania. 
Fragment mojego raportu z wynikami testu osobowości

I przyznam, że taki wynik był dla mnie satysfakcjonujący, który idealnie opisuje moją osobowość. Następnie dostałam ciekawą wskazówkę oraz możliwe przewagi i ryzyka. W ostatnim dziale – stymulacje – wyszło, iż moją największą przewagą jest szybkie nawiązywanie kontaktów, duża tolerancja na bodźce stresowe czy optymizm. Z kolei największe ryzyka to: podejmowanie nierozważnych decyzji, niesłuchanie innych czy przytłaczanie swoją osobą. Dziś – znając te ryzyka – dużo bardziej zwracam uwagę na to, jak czują się inni w moim towarzystwie. 

Wykonanie test osobowości pomaga nam zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Sprawdzenie swoich cech w czysto matematyczny sposób i zobaczenia samej siebie na wykresach może być ciekawym rozwiązaniem i przeżyciem.

Fragment raportu testu osobowości z moimi wynikami

Jako świadomy odbiorca, który zna swoje mocne i słabe strony, i ciągle nad sobą pracuję, przyznam, że test był dla mnie potwierdzeniem wiedzy, którą już posiadałam (robiłam już też inne testy na przestrzeni ostatnich lat). Było to jednak ciekawe doświadczenie, które też potwierdziło mnie, że ścieżka zawodowa, którą wybrałam i którą rozwijam jest zgodna z moimi naturalnymi cechami i talentami.  

Bezpłatny test osobowości dla Was 

Każda osoba, która nadal szuka swojej drogi zawodowej czy prywatnej powinna wykonać taki test. Pełna wersja testu jest płatna, ale jeśli chcesz zacząć analizować swoje cechy zacznij od małych kroków – mam dla Was bezpłatny dostęp do wersji, w której można poznać natężenie swojej ekstrawersji (skala S), dowiedzieć się, gdzie się sprawdzicie oraz poznać swoje możliwe przewagi i ryzyka związane z tym obszarem. Bezpłatną wersję w dwóch wersjach znajdziesz tutaj: 

I nie zapomnijcie napisać, jakie są Wasze odczucia oraz wyniki 😉 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.