Wyprawka do przedszkola

Wyprawka do przedszkola

Pierwszy dzień w przedszkolu to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale również i rodziców. Dlatego też warto zadbać o to, by maluch został jak najlepiej przygotowany do nowego wyzwania – tu ważna jest nie tylko adaptacja (o czym można przeczytać w moim artykule przygotowanym przy wsparciu psychologa dziecięcego), ale również skompletowanie odpowiedniej wyprawki. Choć każde przedszkole ma swoją własną listę, istnieją pewne podstawowe rzeczy, które będą przydatne dziecku niezależnie od tego, do jakiej placówki będzie uczęszczało.

Co powinna zawierać podstawowa wyprawka dla przedszkolaka? 

Obuwie na zmianę

Podstawową rzeczą, która musi się znaleźć w wyprawce dla przedszkolaka, jest obuwie na zmianę. Ze względu na to, że dziecko w przedszkolu będzie spędzało dość dużo czasu, należy zadbać o to, by zapewniały one dziecku nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo poruszania się. Najlepszym rozwiązaniem będzie obuwie z miękką podeszwą i stabilną kostką. Wybierając obuwie, należy pamiętać o tym, by jego szerokość była odpowiednia, co da dziecku odpowiednią ilość miejsca i nie będzie ściskało jego paluszków. Chociaż moje dziecko przez dwa lata w żłobku żdanych papci nie miało, to jednak do przedszkola odpowiednie się zaopatrzymy. 

Komplet ubrań na zmianę 

Nie każda placówka przedszkolna może oferować dzieciom specjalne szafeczki. Jeżeli w placówce ich brakuje, przy kompletowaniu wyprawki należy uwzględnić wygodny, niewielki plecaczek, w którym umieszczone zostaną ubranka na zmianę dla malucha. Wspomniane ubranka to: koszulka, dwie pary majteczek, skarpetek oraz bluza i spodnie. Przygotowując dziecku komplet ubranek na zmianę, należy zadbać o to, by była to odzież, którą dziecko będzie w stanie założyć na siebie samodzielnie. 

Przedszkolaki chodzą niemal codziennie na spacery. Dlatego też należy dzieci i pod tym względem odpowiednio przygotować, dostosowując się do pory roku. Jesienią i wczesną wiosną przydadzą się wygodne kalosze i kombinezon przeciwdeszczowy. Zimą do aktywnych zabaw na mrozie i śniegu przyda się zimowy kombinezon. Latem natomiast warto w wyprawce przedszkolaka umieścić krem z wysokim filtrem. 

Szczoteczka do zębów i pasta

Kolejnym podstawowym elementem wyprawki przedszkolaka jest szczoteczka do zębów. Warto od pierwszego ząbka (czyli już od około kilu miesięcy życia) uświadamiać dzieci, jak ważne dla ich zdrowia jest regularne i prawidłowe mycie ząbków, a także systematyczne wizyty u stomatologa. W wyprawce do przedszkola idealnie sprawdzi się niezwykle lekka i poręczna dla dziecka szczoteczka Smiley Light. Jej zastosowanie jest bardzo proste, a przy tym dzięki wytrzymałej baterii bez konieczności ładowania może być użytkowana przez bardzo dług czas. Co ważne, szczoteczka ma wbudowany timer odmierzający czas 2 minut, dzięki czemu kontrolujemy, aby zęby były myte odpowiednio długo. Dodatkowo do szczoteczki można dokupić Sanitizer UV Smiley, który sprawdzi się nie tylko w przedszkolu, ale i w domu i może być bez przeszkód stosowany również przez pozostałych domowników. U nas korzystamy z sanitizera w domu, sprawdza się praktycznie do każdego modelu szczoteczki i sonicznej i zwykłej. A co to właściwie jest ten Sanitizer? To sterylizator ze światłem UV-C, które jest skuteczne w walce z bakteriami. Skuteczna dezynfekcja szczoteczki minimalizuje ryzyko m.in.: próchnicy czy zapalenia dziąseł. Z kodem “mamamanager” otrzymacie aż 15% zniżki na zakupy na Smiley.

Wyprawka do przedszkola

Pościel 

Co jeszcze może się przydać w wyprawce dla przedszkolaka? W przypadku dzieci 2,5-3 letnich, potrzebna do leżakowania może być pościel. Chociaż często wystarczy sam kocyk i poduszka. 

Strój sportowy

Jeżeli placówka organizuje zajęcia sportowe, dziecko powinno posiadać również swój własny strój do ćwiczeń, w tym również wygodne buciki.  

Materiały dydaktyczne 

Może wydawać się to dziwne,ale aktualnie każdy przedszkolak niezależnie od grupy wiekowej potrzebuje również materiałów dydaktycznych. W zależności od placówki mogą być również przydatne przybory (kredki, pędzelki, farby, bloki, plastelina itp.) – nie każde przedszkole kupuje je na własną rękę, niekiedy to rodzice muszą zadbać o dostarczenie ich odpowiedniej ilości do placówki. Dzieci mają również odpowiednią do wieku książkę (tak, nawet 3-latki) lub inne materiały, jak np. karty z nazwami rzeczy. 

Naklejki na ubrania 

Naklejki lub naszywki na ubrania to również w tym roku moje “must-have”. Można je naszyć lub wprasować na ubranka, które zostawiamy na zmianę w przedszkolu, tak aby się nie zgubiły lub w raize czego szybko trafiły do właściciela. 

Czy jest coś jeszcze, co od siebie dodalibyście do listy? Czy jest coś, co przydało Wam się, kiedy Wasze dzieci rozpoczynały przygodę w przedszkolu, o czym zapomniałam? 

_________

Artykuł powstał we współpracy z marką Smiley, która oferuje szczoteczki soniczne dla dzieci i dorosłych, a także kultowy Sanitizer. Z kodem mamamanager otrzymacie aż 15% zniżki na zakupy na smiley.com.pl  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *