Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Za co hejtują się Mamy w sieci?

Jakie kwestie związane z macierzyństwem są najbardziej kontrowersyjne w social media? Jakie komentarze zostawiają Mamy pod postami i dlaczego nigdy nie dogodzisz wszystkim będąc Mamą? Przygotowałam listę spraw, które według mnie budzą największą dyskusję i popularne komentarze pojawiające się przy tych kwestiach. Oczywiście zapraszam Was do rozwinięcia mojej listy.

Hejt w sieci jest standardem, który już nikogo nie dziwi. Mimo że często publikujemy czy komentujemy post zaczynając od słów “nie chcę gównoburzy, ale…”, “nie chcę nikogo urazić, ale…”,  to w sumie mamy na celu rozpętanie kontrowersyjnej dyskusji. Dopiero, kiedy zostałam mamą poznałam skalę zjawiska, jakim jest wzajemny hejt i lincz w sieci. Mamy w Internecie są dla siebie po prostu STRASZNE. Nie dość, że mamy ciężko na co dzień, to jeszcze często przez detale, spływa na nas fala krytyki i niepochlebnych komentarzy. Nie chcę oczywiście generalizować, ponieważ sama od kiedy prowadzę bloga dla Mam, poznałam naprawdę wiele super Mam, babek z powerem, ktore są motywacja dla otoczenia. Zapraszam na moje zestawienie.

Wydawnictwo Strefa Kursów

Żłobek

Większośc Mam wraca do pracy po około roku od narodzin dziecka. Wiele z nich, w tym i ja, posyła dziecko do żlobka, m.in. dlatego, że to pewny wybór (żłobka raczej nie zamkną, a niania może zrezygnować, dziecko lepiej rozwija się w grupie, jest więcej opiekunów więc nie ma opcji, że dziecko zostanie bez opieki, itd). Jednak szukając opinii w wielu grupach facebookowych dla Mam zauważyłam, że jest wiele matek, które po prostu muszą zostawić swoją opinię (chociaż nikt nie pyta) o tym, że jak można puścić dziecko do żłobka, że jest za małe, i że matka zapewni najlepszą opiekę. No cóż, nie wiem z czego żyją takie mamy, ale większośc z nas musi i chce pracować. Nie każdy ma także babcię, ciocię czy kuzynkę, które mogłyby zająć się maluszkiem lub zwyczajnie nie chce takiej formy opieki.

Niania

I tutaj, podobnie jak w przypadku żłobka znajdą się komentarze “z drugiego frontu”. Przecież lepiej i bezpieczniej posłać maluszka do żłobka. W końcu jak można zaufać obcej osobie, na pewno będzie palić przy dziecku i klepać w telefon, a w ogóle to jak to stać cię na nianię?! Musisz zainstalować kamerę! Głównie to słyszałam, kiedy zastanawiałam się nad nianią.  

Praca lub brak pracy

Masz małe dziecko i pracujesz? Źle! Co z ciebie za matka – w domu siedzieć, ziemniaki gotować i z dzieckiem się bawić! Masz małe dziecko i nie pracujesz? Nierób, leń tylko “siedzi w domu i nie nic robi”, zasiłki pewnie bierze.  I weź tu człowieku bądź mądry.

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Urlop wychowawczy

Temat rzeka. Kiedyś nigdy nie pomyślałabym, że mogłabym zrozumieć osoby, które decydują się na taki urlop. I co prawda u mnie nie ma o takim mowy, to jednak trochę rozumiem matki, które chcą dłużej opiekować się dziećmi. Dzięki temu, że zostałam mamą, nie oceniam takiego wyboru i szanuję go, wiedząc, że to naprawdę bardzo ciężka praca.

Rozwój dziecka

Gorący temat na facebookowych grupach. Wśród wielu rodziców panuje błędne przekonanie, że dziecko powinno usiąść samodzielnie w wieku 6 miesięcy, chodzić w wieku 12 miesięcy, itp. Niby wszyscy wiemy, że każdy z nas i dzieci także, jesteśmy inni i inaczej się rozwijamy to jednak martwi nas, gdy dziecko robi coś później niż równieśnicy. Tutaj pojawia się wiele komentarzy np. o sadzanie dzieci, o skoczek, o chodzik, o chodzenie za ręce, itp.

Mleko modyfikowane i karmienie piersią

Maleko modyfikowane? Zło w czystej postaci 😀 Wiele Mam pewnie to wybrałoby za temat nr 1 dyskusji matek w sieci. Ale czy na pewno? Powiem wam, że ja nie spotkałam się jeszcze z hejtem na matki karmiące mm, a wręcz, wielokrotnie pytając o coś związanego z karmieniem piersią to matki karmiące mm były “agresywne” i same szukały zaczepki do internetowej kłótni. Dla mnie nie ma znaczenia, kto jak karmi, byle by dziecko nie było głodne, a mama zadowolona. Wrzucając coś na facebooka Mama Manager odnośnie karmienia piersią pojawiły się komentarze, że to obrzydliwe. Kiedy jedna z blogerek wyprodukowała body związane z karmieniem piersią to matki mm zrobiły zadymę, że to jawna dyskryminacja i przytyk w ich stronę (a kto o nich mówił?! przecież było to na blogu o kp, ludzie trochę luzu).

Metody usypiania

Również temat popularny, a największy hejt zawsze pojawia się przy temacie wypłakania się dziecka. Ok, przyznaję, że w życiu bym tak dziecka nie usypiała, ale może mamy, które to praktykują warto jakoś uświadomić z kulturą, podesłać artykuły o szkodliwości takich metod, a nie jak to ma miejsce w wielu grupach, walić prosto między oczy.

Rozszerzanie diety

Tutaj dwa tematy wywołujące hejt – rozszerzanie diety po 4 miesiącu i słoiki. W tej kwestii w ogóle nie rozumiem zaangażowania mam, które nie mają nic do powiedzenia na zadane np. na grupach pytania. Serio, każda mama wie najlepiej, co ma jeść jej dziecko. Słoiki mają wiele zalet (są szybkie w przygotowaniu, mają certyfikowane składniki), a co do momentu włączania nowych posiłków, cóż, często pediatra zaleca z jakiś powodów rozszerzenie diety przed 6 miesiącem (np. u nas tak było).

Matka z odpowiednią fryzurą

Jesteś Mamą i tak super wyglądasz? Wow, masz zrobione włosy? Kiedy masz na to czas?! Na pewno masz dziecko, które cię nie angażuje, albo nic przy nim nie robisz… Powiem Wam, że często spotykając znajomych czy rodzinę, a nawet czytając komentarze na Instagramie widzę zdziwienie, że mam małe dziecko, a chodzę do fryzjera. Czy serio przyjęło się, że matka ma być zaniedbana z odrostami na 10 cm!?

Fitness

Kolejny, po włosach punkt na liście związanej z zadbaną mamą. Jak to chodzisz na fitness? Kiedy masz na to czas? Kto zajmuje się dzieckiem?! Hello! Fitness dwa razy w tygodniu to w sumie 3 godziny poza domem! A dziecko ma przecież ojca, który TEŻ się nim zajmuje. Mamy chcą być atrakcyjne i czuć się dobrze w swoim ciele, a bez fitnessu niestety w większości przypadków się nie obejdzie. Swoja drogą spróbuj być mamą i być przy kości albo mieć problem ze zrzuceniem kilogramów po ciąży to albo usłyszysz, że jesteś grubą krową i nic nie robisz, albo będziesz oglądać współczujące spojrzenia.

Paznokcie

Matka i takie ma zadbane paznokcie? Pewnie nic nie robi, a w ogóle to kiedy ma czas żeby hybrydę robić… Powiedziały matki malujące paznokcie co 2 dzień, poświęcając na to łącznie 10 razy więcej czasu 🙂 Poza tym, która z nas nie lubi wyjść do kosmetyczki, aby w spokoju wypić kawę 🙂

Outfit

Jesteś za dobrze ubrana – źle (o wielka dama tylko się stroi zamiast się dzieckiem zająć), wyjdziesz w obrzyganym dresie – źle (fleja nawet się nie ubierze). No cóż, my Mamy wiemy dobrze, że raz na wozie raz pod wozem 😀 Ja jak mam czas to się super ubiorę, a czasem z ryczącym wniebogłosy malcem wybiegam na spacer w pomiętym dresie 😀

Dieta

Karmisz piersią – musisz być na diecie. Nie karmisz to też musisz żeby schudnąć. A w sumie jeśli karmisz i wiesz, że nie ma diety matki karmiącej, to i tak musisz być na diecie żeby schudnąć 😀 Fu*k logic 🙂

Wózek

Kupiłaś nowy? O patrzcie jakie bogactwo. Kupiłaś używany – na dziecko żałuje. Spróbuj kupić jakiś rzucający się w oczy kolor, albo nie pasujący do stereotypu płci to już w ogóle nasłuchasz się komentarzy 🙂

Częste wychodzenie z domu

Za dużo wychodzisz bez dziecka z domu? Co z ciebie za matka, tylko na zakupy, po kosmetyczkach i fryzjerach chodzi zamiast się dzieckiem zająć.

Brak wychodzenia z domu

Nie wychodzisz z domu bez dziecka. Tylko z dzieckiem siedzi, uzależni się i nie będzie się dziecko mógło odnaleźć wśród ludzi.

Cesarskie cięcie

Nie urodziłaś silami natury, nawet jeśli poród po komplikacjach zakończył się cc? Sorry, dla wielu “madek” w sieci jesteś przegrana na starcie i nie zapomną wytknąć cc przy każdej możliwej okazji.

To moje krótkie zestawienie absurdalnych komentarzy, które często pojawiają się na facebookowych grupach Mam, a czasem także w komentarzach na profilu Mamy Manager. Może macie jeszcze jakiś temat budzący zagorzałą dyskusję lub komentarze, które zapamiętałyście? Podzielcie się komentarzu!

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *