Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Zarządzanie czasem dla Mam – 12 praktycznych porad

Jeśli postanowiłaś, że coś zmienisz, zaczniesz efektywniej planować swój czas i zarządzać swoimi zadaniami, to mam coś specjalnie dla Ciebie. Kilka porad, które pomogą ci małymi krokami wejść w tematykę zarządzania i stania się mamą managerką: w domu, pracy, w życiu.

Najważniejsze jest podjęcie decyzji o tym, że zaczynasz i to jest już Twój kamień milowy. Sam fakt, że czytasz ten tekst świadczy o tym, że szukasz wiedzy i praktycznych sposobów na efektywniejsze zarządzanie czasem. Nieważne czy dopiero zostałaś mamą, czy masz już nastoletnie lub starsze dzieci, ważna jest intencja, bo od niej wszystko się zaczyna.

Artykuł, który przygotowałam w skrócie opisuje kilka najważniejszych zasad zarządzania czasem. Są to praktyczne porady, które sprawdziły się w moim życiu i które mam nadzieję z sukcesem wdrożysz u siebie. Pamiętaj, że możesz modyfikować wiele aspektów, dostosowując je do swojej aktualnej sytuacji, posiadanych zasobów, charakteru. Wiele z punktów zostało opisanych szczegółowo w innych artykułach więc w akapitach znajdziesz przydatne linki.

Planuj

Planowanie, planowanie, planowanie – ile można o tym słuchać? I czy planowanie w przypadku Mam z małymi dziećmi w ogóle jest możliwe? Wiele z Was powie, że łatwo mówi się “zaplanuj sobie wszystko”, bo życie z maluszkiem pisze swój własny scenariusz. Ja jednak uważam, że przynajmniej część rzeczy da się zaplanować, nawet z dzieckiem. Tak naprawdę pierwszym krokiem jest zdefiniowanie, co tak chcesz planować i dopiero ustalić, ile czasu potrzebujesz na dane czynności. Co możesz planować, aby usprawnić swój dzień/ tydzień/ miesiąc? Tutaj znajdziesz bezpłatne formatki do druku na luty.

 • Posiłki – planuj przygotowując z wyprzedzeniem menu (pobierz bezpłatną formatkę tygodniowego planu posiłków do wydrukowania).
 • Zakupy spożywcze – lista bazująca na przygotowanym menu.
 • Sprzątanie oraz inne czynności w domu.
 • Budżet domowy.
 • Atrakcje tygodniowe/ weekendowe.

Listuj cele i zadania  

Codziennie wieczorem lub rano zastanów się co musisz zrobić w danym dniu (jeśli decydujesz się na planowanie dzienne). Możesz też planować cały tydzień np. w niedzielę wieczorem. Niezależnie od tego jaki okres wybierzesz, rozpisuj swoje cele i zadania, które musisz wykonać, aby dany cel osiągnąć. Czasem wystarczy sam listing zasań, bo cele są zbyt oczywiste (typu zapłacenie rachunków, sprzątanie czy wstawienie prania).

Ja jestem zwolenniczką planowania dziennego, zgodnego z zasadą one daily focus, czyli stawiam sobie jedno główne – kluczowe zadanie w ciągu dnia. takie planowanie możesz usprawnić korzystając z „Mamuśkowego Planera” mojego autorstwa.

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam

Nadawaj zadaniom priorytety

W zależności od tego, jakimi zasobami czasu do działania dysponujesz w danym czasie, wykonuj zadania od najważniejszych i pilnych. Po tym jak ustaliłaś swoje zadania, przeanalizuj je i nadaj im priorytet. Pomoże ci w tym macierz Eisenhowera (pobierz bezpłatna formatkę do druku), która zakłada podział zadań na:

 • ważne i pilne,
 • ważne i niepilne,
 • nieważne i pilne,
 • nieważne i niepilne.

Szerzej o nadawaniu zadaniom priotytetów pisałam w artykułe “CHCESZ LEPIEJ ZORGANIZOWAĆ SWÓJ DZIEŃ? NADAJ ZADANIOM PRIORYTETY!”

Nie musisz być perfekcyjna

My Matki mamy dziwną tendencję do chęci robienia wszystkiego. Wyluzuj i pamiętaj, że jeśli czegoś nie zrobisz w danym dniu to raczej nic złego się nie stanie. Ja już odpuściła i powiem Ci, że żyje mi się znacznie łatwiej 🙂

Proś o pomoc

Nie bój się prosić o pomoc. Partner, rodzice, teściowie, rodzeństwo czy przyjaciele na pewno chętnie pomogą Ci uporać się z wieloma zadaniami. Opcją jest także wynajęcie pomocy domowej czy opiekunki. Ogłoszeń w sieci jest bardzo dużo, a na pewno i wśród znajomych znajdą się osoby korzystające z takich usług, poproś o polecenie zaufanej osoby.

Deleguj zadania

Kiedyś w domach to kobiety robiły niemal wszystko. Na szczęście model ten znacznie się zmienił. Deleguj zadania partnerowi, a jeśli Twoje pociechy są już trochę starsze, zlecaj im proste czynności. Nie tylko będą uczyć się odpowiedzialności i pomocy w domu, ale może być to dla nich także rodzaj zabawy i “misja dnia do wykonania”.

Wydawnictwo Strefa Kursów

Wypracuj rutyny

Wypracowanie rutyny przy wykonywanych czynnościach, czy w konkretnych porach dnia pomoże ci usprawnić i ułatwić życie, zwłaszcza małych dzieci. Poprzez powtarzanie konkretnego schematu zachowań, dziecko wie jaka jest pora dnia, co nastąpi w jakiej kolejności i co jest jego zadaniem. Oczywiście rutyny warto wprowadzać także do własnych działań, nie tylko do tych związanymi z brzdącami. Co ciekawe, rutyna wcale nie jest ograniczeniem w przypadku nagłej zmiany planów, wyjazdów czy zmiany opiekuna. Właściwie jest ona ogromną pomocą właśnie w takich sytuacjach. Gdzie możesz wprowadzić rutyny:

 • Poranek (kolejność korzystania z łazienki, ubierania, jedzenie śniadania).
 • Wszystkie posiłki.
 • Atrakcje i zabawy dla dzieci (np. nagrody po posiłkach, czas zabaw).
 • Czas drzemek.
 • Nauka (odrabianie lekcji o danej godzinie, odrabianie lekcji według schematu przedmiotów, itd.)
 • Kąpiel wieczorna.
 • Zasypianie.
 • Rutyna w dzień wolny (np. sobotę czy niedzielę wspólne zakupy, sprzątanie, wyjazd rodzinny, itp.).

I wiele, wiele innych. Rutynę możesz wprowadzić do wielu powtarzających się czynności, jeśli tylko stwierdzisz, że może ona usprawnić działanie twoje i twojej rodziny.

Znajdź “dodatkowy” czas

Odłóż telefon, wyjdź z Facebooka i zyskaj czas, którego tak Ci brakuje. Możesz też realizować kilka czynności jednocześnie. Ja na przykład bardzo lubię słuchać audiobooków czy wykładów w czasie spacerów.

Bądź przygotowana

Wyciągaj wnioski z każdego dnia z dzieckiem, tak abyś była przygotowana w przyszłości na powtarzające się sytuacje. Przewiduj co może być potrzebne i nie czekaj z zakupem niektórych rzeczy do momentu aż będziesz ich potrzebowała (np. uzupełnienie apteczki, zakupy ubranek, zapasy pieluch czy mokrych chusteczek).

Realizuj mini zadania

Staraj się wykonywać mini zadania “w locie”. Idziesz do łazienki? Wstaw przy okazji pranie. Idziesz do kuchni po napój? Wstaw kilka naczyń do zmywarki czy przetrzyj blat, itp.

Naucz się odmawiać

Nie bierz na siebie za dużo. Jeśli wiesz, że coś nie jest dla Ciebie ani specjalnie interesujące ani rozwijające, nie bój się odmówić. Masz dzieci i dom na głowie, a to już więcej niż etat!

Czas dla siebie

W tym całym szaleństwie i życiu w ciągłym biegu postaraj się znaleźć czas dla siebie. Niewykonalne? Nieprawda! Przynajmniej raz w tygodniu (ale lepiej więcej) poświęć przynajmniej dwie godziny tylko dla siebie. Wyjdź na trening, na kawę z koleżanką, do kosmetyczki lub zwyczajnie zamknij się w innym pokoju z książką.

Życie Matki bywa trudne, wymaga wielu poświęceń i czasem stwierdzenia osób bez dzieci, że “nie mają czasu” może wywołać u nas białą gorączkę. Pamiętaj, dobra organizacja, planowanie i wyluzowanie, pomogą Ci efektywniej wykorzystać czas i znaleźć trochę czasu dla siebie. U mnie działa i mam nadzieję, że u Ciebie też tak będzie!  

Planer dla Mam, planer czasu, planer czasu dla Mam, kalendarz dla Mam


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *